Na nasze zdrowie wpływa wiele różnych czynników, takich jak stosowana dieta, prowadzony tryb życia czy otaczające nas środowisko. Wśród nich, jednym z ważniejszych aspektów jest to, ile godzin dziennie śpimy. Mitem jest panujące przekonanie, iż to jedynie dzieci potrzebują wystarczającego odpoczynku, by następnego dnia mogły odpowiednio funkcjonować. Czas, który poświęcamy na regenerację naszego ciała, ma bezpośredni wpływ na to jak czujemy się na co dzień, a także na naszą produktywność. Ile powinno się spać i jak zadbać o jakość odpoczynku?
Sen jest ważnym elementem naszego życia, gdyż bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Jego brak prowadzić może do wielu chorób, które z czasem przemienić się mogą w poważne problemy. To bowiem właśnie wtedy, gdy nasze ciało przechodzi w stan spoczynku, organizm poddaje się procesowi regeneracji. Wśród efektów nieodpowiedniego snu odnaleźć możemy takie schorzenia jak depresja, apatia czy problemy z koncentracją, ale to dopiero początek niechcianych skutków ubocznych bagatelizowania tego procesu. Utrzymująca się bezsenność może doprowadzić bowiem do otyłości, problemów z ciśnieniem i stałych zaburzeń ciała. Chroniczne przemęczenie to zaledwie początek tego, co może na nas czekać — a lekarstwo jest przecież tak łatwo dostępne, gdyż jedyne czego nasz organizm oczekuje, to odpowiedni sen.
To, ile powinno się spać, uwarunkowane jest w dużej mierze od naszego wieku, choć nie tylko tym powinniśmy się kierować. Wiadomo, że więcej czasu na sen potrzebują dzieci, niż dorośli, ale kwestia odpowiedniej ilości godzin zależy od potrzeb naszego organizmu. Przykładowo, niemowlaki potrzebują około trzynastu godzin snu, a seniorzy zaledwie osiem — a tak przynajmniej głoszą powszechnie znane normy. Osoby cierpiące na przeróżne choroby potrzebują tego czasu więcej, tak więc jedynym wyznacznikiem tej ilości jest rytm naszego zdrowia. Bazując jednak na powyższych zasadach, powinniśmy dbać o to, by nasz sen trwał zawsze mniej więcej siedem lub osiem godzin. Zejście do krótszego czasu może prędko sprowadzić na nas niechciane problemy zdrowotne.
Jak zadbać o dobry sen, który pozwoli na odpowiednią regenerację? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim, kłaść się należy zawsze o tej samej porze, tak jak i wstawać. Pomoże to zachować stały tryb pracy organizmu, dzięki czemu pozbędziemy się uczucia przemęczenia. Należy także zadbać o komfort swojego snu — odpowiedni materac i poduszka to podstawa, tak jak i miejsce, które stanowi naszą sypialnię. Ważne jest to, by nie znajdywały się w niej sprzęty elektroniczne czy też zbędne źródła światła — najmniejszy bowiem bodziec zewnętrzny może wpłynąć na jakość naszego snu, mimo że nie odczujemy tego skutków od razu. Pomieszczenie przeznaczone do snu musi być poza tym odpowiednio wentylowane, a jego temperatura nie może być nazbyt wysoka. Dopływ tlenu jest tu kluczowy, gdyż jego brak potęguje uczucie zmęczenia. Co poza tym? Odpowiednia dieta i unikanie produktów bogatych w kofeinę, szczególnie tuż przed snem.