Ile moczu do badania?

Badanie moczu to obok morfologii krwi jedno z podstawowych badań, które dostarczają nam wiedzy na temat naszego staniu zdrowia. By wynik takiego badania był jednak wiarygodny pacjent powinien pobrać mocz stosując się do kilku zasad.Podstawą jest niejałowy lub jałowy pojemnik na mocz który można kupić w aptece (lub woreczek, jeżeli mocz do badania pobierany jest od niemowlaka). Ważne by wiedzieć ile moczu należy nalać do pojemnika.

Pojemnik na mocz
Minęły czasy, kiedy próbkę można było dostarczać do laboratorium w innych pojemnikach (np. buteleczka czy słoikach) był przyjmowany do badań. Obecnie nie ma możliwości dostarczania próbek w takich pojemnikach. Wymagane są pojemniki na mocz zakupiony tylko i wyłącznie w aptece. Takie specjalne pojemniki na mocz produkowane są w dwóch wersjach: pierwsze to pojemniki sterylne (dodatkowo zapakowany w foliową torebkę), drugie to niesterylny. Jaki należy zakupić? Pojemnik na mocz wykorzystywany do posiewu powinien być jałowy, natomiast do badania ogólnego moczu wybrany pojemnik nie musi być sterylny. Jałowy pojemnik musy być otwarty tylko bezpośrednio przed użyciem i w żadnym wypadku nie powinno się dotykać jego wewnętrznych powierzchni (po otwarciu przykrywkę trzeba odłożyć a sam pojemnik chwytami za zewnętrzną część).
Jaki mocz nadaje się do badania?
Najlepszym materiałem do badania jest poranny mocz. Zawiera on największą ilość składników, ze względu na długi czas przesączania w nocy. Dodatkowo jest on niezmieniony przez składniki diety czyli posiłki spożywane przez nas oraz podejmowany przez Nas wysiłek fizyczny. W języku pracowników laboratoriów mówi się o pobieraniu z środkowego strumienia. O co to środkowy strumień? Pierwszą partię porannego moczu oddajemy do muszli , a dopiero kolejną (mniej więcej w połowie oddawania moczu) do pojemnika przeznaczonego na badanie. Pierwsza porcja moczu odrzucana jest ze względu na obecność w niej flory bakteryjnej zalegającej w ujściu cewki moczowej.
Ile moczu do badania?
Do badania należy dostarczyć mocz w ilości określonej przez laboratorium (najczęściej jest to połowa pojemnika) i w zależności od tego czy jest to badanie ogólne moczu czy posiew. Do badania ogólnego wystarczającą ilością jest objętość około 50–100 ml. Pojemnik na posiew moczu należy napełnić do około 1/3 objętości pojemnika, natychmiast zakręcić i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.
Warto także wiedzieć, jak przechowywać i ile czasu można przechowywać mocz przeznaczony do badania. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczyć mocz do laboratorium zaraz po oddaniu próbki, jeśli natomiast nie jest to możliwe, mocz musi być przechowywany w zacienionym miejscu, najlepiej w lodówce. Maksymalny czas przechowywania moczu w lodówce to nie dłużej niż 4 godziny.
Konsekwencje nieprzestrzegania zasad
Nieprzestrzeganie procedur oddawania moczu do badania prowadzi często do zafałszowania wyniku badania, a co za tym idzie błędnej oceny stanu zdrowia. W przypadku kobiet warto wspomnieć, że nie należy przynosić do badania moczu pobranego bezpośrednio przed, lub po miesiączce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here