Ile trwa ciąża u psa? Jak przebiega?

Zauważyłeś brzuszek u swojej suczki i zastanawiasz się czy na pewno masz spodziewać się szczeniąt? Jak się nią zająć, co zrobić podczas porodu? I przede wszystkim ile pies chodzi w ciąży? Na te oraz inne pytania odpowiemy poniżej.

Psia ciąża trwa około 63 dni. Jednak dopiero po pierwszych 4 – 6 tygodniach można zobaczyć jej objawy i udać się do weterynarza w celu odrobaczenia, zaszczepienia i kontroli ogólnego stanu. Gdy zorientujemy się, że nasza suczka jest w ciąży nie ograniczajmy spacerów ani ich długości za to starajmy się aby nie były zbyt intensywne. Należy też poradzić się weterynarza jak powinna teraz wyglądać dieta naszego psa a z czasem na pewno będzie jadł więcej.

Trzeba dobrze przemyśleć decyzję gdzie legowisko ma się znajdować i nie przenosić go, ponieważ podczas ciąży psina będzie przyzwyczajać się do niego i powinna poczuć się w nim bezpiecznie. Przenosząc je zaburzamy to poczucie bezpieczeństwa. Sunia może wtedy przenosić młode do poprzedniego miejsca lub innego. Mogą one odnieść przy tym obrażenia a nawet zostać zagryzione. Legowisko montujemy nisko aby szczenięta były chronione w ten sposób przed spadaniem. Na spód dajemy twardy materac. Na wierzch kładziemy ceratę, którą łatwo wyczyścić. Na samą górę dajemy prześcieradło tak, aby była możliwa jego wymiana w razie potrzeby. Legowisko można obudować np. deskami. Należy wziąć pod uwagę, że małe nie powinny na początku wychodzić z leża, ale suka musi mieć do niego łatwy dostęp. Bierzemy też pod uwagę wielkość psa i fakt, że będzie karmić leżąc oraz, że szczeniaki szybko rosną więc miejsca trzeba dużo.

Tydzień przed planowanym porodem należy mierzyć psu temperaturę dwa razy dziennie. Najlepiej poradzić się weterynarza w jaki sposób wykonywać pomiar. Gdy temperatura spadnie oznacza to, że rozwiązanie ciąży powinno zacząć się za ok. 8 do 12 h. Przed tym może nastąpić niekontrolowane oddanie kału, nawet rzadkiego. Nie trzeba się niepokoić. To normalny proces przygotowania organizmu do porodu. Większość rodzi między 58 a 65 dniem ciąży.

Na początku przygotowań do porodu suka może nie jeść. Za to będzie niespokojna, może wymiotować, robić pod siebie i drapać pazurami legowisko przygotowując je w ten sposób. Każdy z tych objawów należy zrozumieć i nie karcić zwierzęcia.

W trakcie porodu należy zapewnić suczce spokój chyba, że wystąpią pewne objawy – wtedy należy niezwłocznie powiadomić weterynarza. Negatywne objawy to np. brak porodu w ogóle kiedy nastąpiły skurcze a spodziewany termin nadszedł, wzrost temperatury ponad normę po poprzednim jej spadku, ciemnozielona lub brązowa wydzielina z dróg rodnych, poród martwych szczeniąt.

Po porodzie lub w trakcie matka będzie wypierać błony płodowe. Najlepiej gdyby przy porodzie mógł towarzyszyć weterynarz, który stwierdzi czy pies potrzebuje naszej pomocy czy jednak spokój okaże się lepszą opcją. Po wydaniu na świat młodych i chwili oddechu wyprowadzamy pieska na krótki spacer by mógł swobodnie się wypróżnić. Po powrocie podajemy wodę i pozwalamy cieszyć się potomstwem w ciszy i spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here