Ile kosztuje złoto?

Jednym z najcenniejszych i zarazem najpopularniejszym kruszcem, jakim jest bez wątpienia złoto. Często używany czy to do wyrabiania biżuterii czy ozdabiania przedmiotów. Złoto jest również traktowane, jako element inwestycji. A ile może kosztować złoto? Ile kosztuje gram złota?
Na cenę złota ma wpływ kilka czynników między innymi aktualny kurs złota w stosunku do złotówki, cena próby złota, czy sama forma, w jakiej złoto jest sprzedawane. Chcąc zacząć inwestować w złoto czy stosować je, jako zabezpieczenie kapitału warto na bieżąco sprawdzaj jak kształtuje się aktualna cena złota i śledzić na bieżąco kurs złota za gram. Cena za gram złota jest uzależniona od tego, jakiej próby złota ono będzie. A czym właściwie jest próba złota? Próba złota określa ile danego kruszcu jest w określonej mieszance. W praktyce to wygląda tak, że próba złota 333 posiada 33.3% złota. Cena złota próby 333 za gram wynosi aktualnie 60 złotych. Należy dodać, że próby złota są podawane w promilach wtedy mamy oznaczenia typu „próba 585” lub w karatach i wtedy na przykład mówimy o złocie 14- karatowym, jest to odpowiednik próby 585. Biorąc na przykład złoto próby 585, cena za gram takiego rodzaju złota będzie wynosiła w okolicy 113 złotych. Należy jeszcze wspomnieć, że próba 585 jest to 14-karatowe złoto. Wspominając o próbie złota 585 warto też wspomnieć o innej równie popularnej próbie złota 583. Jest ona bardzo często wykorzystywana do wyrobu biżuterii. Jako że czyste złoto jest zbyt miękkie do wykonywania biżuterii, do prób są dodawane metale takie jak srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel, które nie tylko utwardzą powierzchnię złota, ale również wygładzą powierzchnię? Przez to też mamy różne odmiany kolorów złota, o ile czyste złoto zawsze jest żółte o tyle przy różnego rodzaju domieszki metali powodują zmianę koloru i powstawanie właśnie różnych odcieni takich jak złoto białe czy różowe Cena za gram jest zbliżona do próby 585. Ceny są jednak różne w zależności, od kogo będziemy złoto skupować, warto porównywać między sobą wszystkie oferty zanim dokonamy ostatecznego zakupu. W przypadku złota 18-karatowego, czyli próby 750 ceny dochodzą do 145 złotych. Jest prosta zależność im wyższa próba złota tym wyższa cena. Próba ma bardzo duży wpływ na cenę biżuterii wykonywanej ze złota. Przy wyborze przykładowo złotego pierścionka zaręczynowego powinniśmy także zwrócić uwagę na to, z jakiej próby złota został on wykonany. Złoto inwestycyjne to złoto, którego próba to, co najmniej 995. Złoto oferowane przez Mennicę Polską cechuje się najwyższą próbą 999.9, co oznacza, że dodatkowe metale w stopie zostały zredukowane do minimum. Cena czystego złota to już kwota około 140 złotych.
Sztabki złota cechują się użyciem właśnie złota najwyższej próby. Jest to złoto inwestycyjne i zgodnie z prawem (ustawa o podatku od towarów i usług) złotem inwestycyjnym mogą być jedynie wyroby o próbie, co najmniej 995. Sama cena sztabki zależy przede wszystkim od jej wagi, zaczynającej się od 1 grama aż po sztabki kilogramowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here