Właśnie jesteś przed tworzeniem eseju? Koniecznie zapoznaj się z tym krótkim i konkretnym poradnikiem, który rozjaśni ci, jak powinien prezentować się dobrze napisany esej!
Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-napisac-esej/
Czym jest esej?
Esej jest rodzaje pracy literackiej lub literacki-naukowej. Od innych tego typu prac różni się tym, że jego celem jest ukazanie punktu widzenia autora. W innych formatach literackich prezentuje się natomiast perspektywę ogólną, udokumentowaną badaniami, powszechną. Esej można pisać w oparciu o badania, a wskazane jest by tworzyć go w oparciu o źródła, jednak jest to praca, która ukazuje opinię, zdanie autora. W eseju można poruszać różnorodne tematy, np. filozoficzne, społeczne czy też artystyczne. Esej może przyjąć formę krytyki literackiej, manifestu filozoficznego lub politycznego. Ta forma ma tak naprawdę różnorodne formaty i wymiary, a główna kwestia jaka go cechuje to ukazanie punktu widzenia autora.
Żelazne zasady pisania eseju
Mimo, że esej może poruszać rozmaite zagadnienia i ukazuje perspektywę autora względem nich, to nie może być to praca pisana bez koncepcji i zasad. Poniżej znajdziesz te najbardziej kluczowe dotyczące tworzenia zasad tworzenia eseju.
- Przesłanie, opinia, zdanie w pracy musi mieć charakter subiektywny, ponieważ esej przedstawia opinię autora.
- Cel eseju na powyższym punkcie tak naprawdę się kończy. Nie próbuj przekonać odbiorcy, czytelnika, że masz rację. Nie staraj się przekonać do swojego zdania, po prostu je wyraź.
- Temat poruszany w eseju nie musi być kompletny, dokładnie scharakteryzowany, podsumowany. Esej pozostawia przyjęty temat jako otwarty, ukazuje refleksję nad jakimś obszarem, jedynie zakreśla zagadnienie.
- Język musi być literacki, powinien wyróżniać się bogactwem form językowych, zróżnicowanymi przymiotnikami, które wspierają subiektywny wymiar pracy.
- Esej dobrze się czyta, gdy są w nim odniesienia do kultury, historii oraz gdy zawiera aforyzmy, cytaty. Wówczas podkreśla, że autor swoje zdanie zbudował w oparciu o liczne źródła, a nie jedynie o własne przekonania.
Przeczytaj też: http://www.estellefashion.pl/wybor-i-podlaczanie-zyrandolu/