Zarobki w księgowości

Prowadzenie księgowości, nieważne czy to w małej firmie, która zatrudnia niewielu pracowników, czy w dużej korporacji, to bardzo stresujące zajęcie. Zajmowanie się księgowością to nie tylko wprowadzanie otrzymanych faktur do systemu księgowego, ale także analiza przepisów prawnych, rozliczanie wyciągów bankowych, czy delegacji. Wszystkie te czynności wymagają wielkiego skupienia i skrupulatności w działaniu. Decydując się na ten zawód musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy pod nieustanna presją czasu. Oczywiście nie od razu zostaną nam powierzone najtrudniejsze obowiązki, takie jak sporządzanie deklaracji vatowskich, czy sprawozdań finansowych. Na samym początku, zwłaszcza osobie od razu po studiach, przydzielane są proste prace. Polegają one na układaniu dokumentów księgowych w sposób chronologiczny. Kolejny etap to wprowadzanie ich do systemu księgowego. Na tym poziomie musimy wiedzieć, jak obsługuje się program księgowy, na którym pracuje firma. W chwili obecnej na rynku jest dostępnych kilka programów. Każdy z nich różni się od siebie wyglądem i funkcjonalnością. Niekiedy, zwłaszcza dotyczy to dużych firm, oprogramowanie księgowe tworzone jest bezpośrednio pod dane przedsiębiorstwo. Biegł obsługa programów księgowych to podstawa. Kolejnym etapem pracy księgowego jest księgowanie faktur. Tutaj, oprócz samej znajomości programu, księgowa musi mieć wiedzę z zakresu podatków i rachunkowości. Musi wiedzieć jaki koszt stanowi koszt podatkowy, a jaki nie, od jakiej faktury może odliczyć VAT a od jakiej nie, itd.
Dobra księgowa, aby być ciągle na bieżąco z przepisami podatkowymi, musi uczęszczać na szkolenia i kursy. Polskie prawo, zwłaszcza te związane z podatkami, zmienia się bardzo często, a od niej wymaga się nie tylko znajomości prawa, ale także stosowania go w taki sposób, by firma płaciła jak najniższe podatki. Pracodawcy cenią u księgowych także ich elastyczne podejście do wykonywanych obowiązków. Główna księgowa, oprócz wspomagania wiedzą swojego działu, bardzo często musi tworzyć rożnego rodzaju raporty i zestawienia dla zarządu firmy. Praca księgowa to praca na cały etat, a czasem nawet i ponad 8 godzin dziennie. Często pada pytanie ile zarabia księgowa. To wszystko zależy od tego na jakim etapie rozwoju zawodowego jest i w jakiej pracuje firmie. Początkowy księgowy nie może liczyć na wysokie wynagrodzenie. Z biegiem przepracowanych lat, co wiąże się ze zdobyciem doświadczenia zawodowego jej wynagrodzenie będzie rosło. Najwięcej zarabia główna księgowa, ale też ma zdecydowanie najwięcej obowiązków. Odpowiada ona też na równi z zarządem za stan finansowy przedsiębiorstwa. Średnie wynagrodzenia wahają się od 3000 zł brutto, nawet do 10000 zł brutto w dużych korporacjach. Wynagrodzenie zależy też od miasta, w którym pracujemy. Im ono większe, tym wyższe będą zarobki.
Praca w księgowości, mimo licznych obowiązków i ciągłego stresu, wydaje się być bardzo dobrym pomysłem na własna karierę zawodową. Dobrze wykwalifikowana księgowa będzie zawsze w firmie potrzebna, a ona sama nie powinna narzekać na zarobki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here