Ślub cywilny- ile na niego wydamy?

Ślub cywilny to w dzisiejszych czasach coraz popularniejsza forma zawierania związku małżeńskiego. W zależności od tego, czy planujemy ślub z weselem czy tylko sam ślub, koszt może być bardzo niski lub horrendalnie wysoki. Najpopularniejsza forma w przypadku ślubów cywilnych to skromna uroczystość w kameralnej atmosferze, wśród członków rodziny i najbliższych przyjaciół.

Tak naprawdę kwota jaką wydamy na ślub zależy od naszych potrzeb, oczekiwań czy marzeń. A w wielu przypadkach również od pomysłowości. jeśli chodzi o to, ile kosztuje ślub cywilny w najprostszym, podstawowym wydaniu, to jest względnie niewielka kwota. Na pewno należy uiścić opłatę urzędową w wysokości 100 zł. Pozostaje jeszcze koszt zakupu obrączek oraz ewentualnych strojów państwa młodych. Oczywiście, o ile mamy w ogóle potrzebę zakupienia nowych ubrań, a obrączek nie odziedziczyliśmy po rodzicach lub dziadkach. Niezbędni będą jeszcze świadkowie i to w zasadzie wystarczy, aby udzielono nam ślubu bez żadnego problemu.

Jednak jeśli mamy w planach nieco bardziej okazałe przyjęcie, warto zabrać się za planowanie dużo wcześniej. Nawet jeśli goście to sami członkowie najbliższej rodziny, zaproszenia należy dostarczyć przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Dobrze też w miarę szybko zadbać o miejsce na uroczysty obiad i odpowiednie dekoracje. W przypadku ślubu cywilnego raczej nie ma potrzeby zatrudniania specjalisty od organizowania ślubów, ponieważ wszystko możemy załatwić we własnym zakresie. Jest to spora oszczędność, bo taka osoba wymaga dość dużego wynagrodzenia.

Zaproszenia bez problemu można wykonać własnoręcznie lub zamówić w internecie dokładnie takie, jakie am się marzą. Mało która panna młoda chce brać ślub w urzędzie w tradycyjnej sukni. Suto zdobione, długie suknie ślubne to raczej zwyczaj zarezerwowany na uroczystości kościelne. Chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki strój założyć. Znacznie częściej przyszłe mężatki decydują się jednak na skromniejsze ubiór. Elegancką sukienkę lub garnitur kupimy w normalnym sklepie za cenę zdecydowanie mniejsza niż w profesjonalnym salonie ślubnym.

Za obiad dla jednej osoby zapłacimy od 50 do 150 zł, w zależności od tego w jakim lokalu go zamawiamy. Oczywiście nie trzeba ograniczać się do samego obiadu. Nawet skromniejsza wersja uroczystości może być nieco dłuższa. Możemy zamówić kilka zimnych przystawek, i dodatkowy ciepły posiłek, jeśli przewidujemy posiedzieć z rodziną do wieczora. Warto dokładnie omówić kwestię menu z kierownictwem lokalu. Niektóre restauracje liczą sobie kwotę za wynajem bez względu na to, ile jedzenia zamówimy. Ale są też takie, które nie przewidują opłat za rezerwację pod warunkiem, że świętowanie będzie trwało do określonej godziny.

Pozostaje jeszcze kwestia dekoracji. Tutaj również mamy dużą dowolność. Jeśli planujemy skromny obiad to w zupełności wystarczy niezobowiązująca kwiatowa kompozycja. Reszta zajmie się obsługa sali. Przy większym rozmachu można zdać się na usługi wynajętej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here