Rewolucyjny Internet

Jak powszechnie wiadomo, Internet to dobro, które jest ogromną kopalnią informacji. Można powiedzieć, że w sieci można znaleźć wszystko. Od informacji poświęconych bieżącym wydarzeniom, przez encyklopedie, słowniki i leksykony, po całe książki, czy albumy fotograficzne. Mamy platformy, na których możemy oglądać filmy, słuchać muzykę, a nawet grać w różne gry.
Można powiedzieć, że rewolucja Internetowa dokonała się na naszych oczach. Przecież trwałą ona tylko niecałe dwadzieścia pięć lat! Świat z początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku wyglądał całkowicie inaczej. Brak komputerów, brak komórek i co najważniejsze, brak Internetu. Dostęp do informacji wtedy był ograniczony. Zdobywanie wiedzy było utrudnione. Brzmi to zadziwiająco. Jednak dla osób urodzonych po roku 2000 trudno jest zrozumieć jak można było funkcjonować w tych czasach. Młodzi ludzie ze zdziwieniem przyjmują, że sprawdzenie informacji co leci dzisiaj w telewizji wieczorem, albo ile gotuje sie kukurydze nie było tak proste jak dzisiaj. Kiedyś zdobycie programu telewizyjnego wiązało się z wydaniem pieniędzy na gazetę z zawierającą program telewizyjny na następny tydzień. Natomiast informacje dotyczące gotowania kukurydzy trzeba było zdobyć czytając książkę kucharską. Z tego widać, że zdobycie informacji nie było tak wygodne i szybkie jak dzisiaj.
Trzeba przyznać, że świat bardzo się zmienił, a katalizatorem zmian był właśnie Internet. Nasze zachowania przez ostatnie ćwierć wieku uległy gruntownym zmianom. Po pierwsze informacje są na wyciągnięcie ręki, a raczej palca. Każdy z nas nosi teraz komórkę z dostępem do Internetu. Wystarczy odblokować nasz telefon, wejść przez przeglądarkę do sieci i wpisać odpowiednią frazę. Szukamy wiadomości o danym celebrycie? Nie ma problemu. Kilka kliknięć i wszystko wiemy. Szukamy wiadomości bieżących? Też nie ma problemu. Ba często serwisy wychodzą na przeciw oczekiwaniom użytkowników i tworzą specjalne aplikacje na telefony. Już nie trzeba otwierać przeglądarki i wchodzić na konkretną stronę. Teraz ściągamy aplikację, instalujemy ją i to wszystko. Uruchamiamy naszą aplikację i już wszystko wiemy. Świat jest na wyciągnięcie ręki.
Również Internet dokonał rewolucji na gruncie kontaktów między ludzkich. Kiedyś aby z kimś porozmawiać trzeba było się spotkać, ewentualnie zadzwonić. Dzisiaj mamy dedykowane aplikacje do rozmów bezpośrednich. Możemy rozmawiać głosowo, przy pomocy wbudowanych kamerek, albo pisać wiadomości tekstowe. Do wyboru, do koloru. Niektórzy eksperci wskazują, że ta łatwość w komunikacji sprawia, że ludzie przestają się spotykać. Jest to prawda. Można zauważyć, że mimo łatwości w komunikacji ludzie pomału zatracają umiejętność rozmawiania z drugim człowiekiem. Prawdopodobnie wynika to z tego, że komórka daje użytkownikowi iluzję anonimowości. Dzięki temu, może pozwolić sobie na zachowania, które w normalnej rozmowie nie byłyby dopuszczalne. Ponadto anonimowość wiąże się z brakiem porozumienia z drugim człowiekiem. Bariera w postaci komórki sprawia, że nie widzimy reakcji drugiego człowieka na nasze słowa, a to przekłada się na brak empatii.
Dlatego należy uznać, że rewolucja jaka nastąpiła poprzez wprowadzenie Internetu przyniosła nam dużo korzyści, ale również wiele zagrożeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here