Praca na emeryturze

Dla jednych emerytura, to czas błogiego odpoczynku, kiedy wreszcie nie mamy już właściwie żadnych obowiązków i możemy tylko wypoczywać. Jednak wielu emerytów decyduje się na dodatkową pracę na emeryturze.

Powodów tego jest wiele. Niektórzy emeryci tłumaczą chęć podjęcia pracy tym, że ich emerytury są zbyt niskie, aby mogli godnie żyć, więc praca daje im szansę dorobienia na lepsze i bardziej dostatnie życie. Inni idą do pracy z zupełnie innego powodu – chcą zwyczajnie czuć się potrzebni. Nadmiar wolnego czasu na emeryturze, nie zawsze jest czymś dobrym. Wielu emerytów nie wie co ze sobą zrobić, kiedy przychodzi im przejść na emeryturę. Przez tyle lat przecież codziennie wstawali rano do pracy, musieli się ubrać, uczesać, żeby wyglądać jakoś w pracy. Teraz na emeryturze już nic nie muszą. Nie muszą o siebie dbać, bo przecież nikt nie będzie ich oglądał.

Takie podejście do emerytury, często okazuje się zgubne dla niejednego emeryta. Sprawia, że człowiek przestaje czuć się potrzebny i wartościowy, a to już o krok od depresji i innych chorób.

Chodząc do pracy, nie mamy czasu zastanawiać się tak skrupulatnie nad tym, co mas boli, co nam dolega. Na emeryturze, nadmiar wolnego czasu sprawia, że coraz częściej o tym myślimy i coraz chętniej odwiedzamy też lekarzy. To oczywiście nic złego, że emeryci dbają o swoje zdrowie i chcą być w dobrej formie. Ale często to dbanie, przybiera charakter przesadny, wręcz obsesyjny. Emeryci zapisują się do wszystkich specjalistów, jakich tylko można znaleźć, nawet jeżeli zupełnie nic im nie dolega. Niestety nieświadomie w ten sposób generują kolejki u lekarzy.

Dobrze jest więc, aby emeryt miał jakieś zajęcie. Chociaż by wspomniana praca dodatkowa. To ile można dorobić na emeryturze jest kwestią indywidualną i zależy od wykonywanego zajęcia. Do bardziej popularnych prac, wykonywanych przez emerytów jest przykładowo opieka nad dziećmi czy też prace w domu jak skręcanie długopisów.

Jednak wielu emerytów, to ludzie z prawdziwą pasją. Spełniają swoje młodzieńcze marzenia i robią to, na co wcześniej zwyczajnie nie mieli czasu. To piękne, kiedy starsi ludzie są pełni zapału i chęci do robienia czegoś dla siebie, dla własnego rozwoju. Jest to bardzo korzystne dla emeryta i naprawdę warto na starość zająć się czymś ciekawym.

Wielu emerytów jest także nieocenioną pomocą dla swoich dzieci. Zabawa z wnukami to bowiem jedno z najprzyjemniejszych i najbardziej wyczekiwanych zajęć emeryta. To korzyść dla wszystkich. Emeryt może zapełnić swój wolny czas i podarować go ukochanym wnukom, a swoim dzieciom zapewnia wspaniałą pomoc przy wychowaniu kolejnego pokolenia i możliwość realizacji zawodowej. Babcia czy też dziadek, dostępni w pobliżu, to nieoceniony skarb, dlatego też należy o nich jak najlepiej dbać.

Emerytura to dobry czas na podróżowanie. Wielu seniorów dopiero wtedy ma na to czas. Choć nie wszyscy są zapalonymi podróżnikami, to niektórzy naprawdę w ten sposób realizują swoje młodzieńcze marzenia i pasje o wielkich i dalekich wycieczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here