Od lat, w większym lub mniejszym stopniu, do aranżacji wnętrz dodaje się całkiem sporo szkła. Obecna moda wykorzystuje ten materiał do wielu różnych celów, między innymi na ściany. Tego typu przegrody nie są bardzo transparentne, ale rozjaśniają mieszkanie i pozwalają je lepiej doświetlić bez całkowitej rezygnacji ze ścian.
Światło w przeszklonym wnętrzu
Dzięki temu, że ściany ze szkła mogą być różnej grubości, można uzyskać we wnętrzu jednocześnie wrażenie prywatności, jak i całkiem dobre oświetlenie. Końcowy efekt jest bardzo ciekawy i prezentujący się nowocześnie. Wykorzystanie choć jednej ściany z tego materiału stanowi oryginalną modyfikację, zwłaszcza jeśli stanowi to element jakiegoś planu.
Światło wpuszczone z okna bądź emitowane przez lampę przechodzi swobodnie przez szklane ściany i gwarantuje ciekawe efekty. Nawet odgrodzone ścianą pomieszczenia otrzymują odpowiednią ilość światła z tego samego źródła. Nie trzeba dostawiać lamp ani rezygnować z raz zaplanowanego podziału mieszkania.
Ściany szklane są przeważnie gładkie, ale często zdarzają się też składane z elementów, matowe lub z deseniem. Takie rozwiązania należy oczywiście dopasować do typu wnętrza, dominującego stylu itd. Niektóre sprawdzą się w mieszkaniu nowoczesnym, inne będą lepiej pasowały do wnętrza urządzonego nieco staroświecko.
Uwaga na konsekwencje
Światło słoneczne i ściany ze szkła niosą ze sobą ryzyko podwyższania się temperatury we wnętrzu już późną wiosną, więc warto mieć to na uwadze. Żeby uniknąć efektu cieplarnianego należy pomyśleć o odpowiednim układzie okien, samych ścian czy wreszcie o dobrze dopasowanej i wydajnej wentylacji. Dzięki temu mieszkanie pozostanie chłodne i przyjemne przez cały dzień.
Szklane ściany nie są też najlepszym wyborem do mieszkań z dziećmi, zwłaszcza jeśli są dość cienkie i ustawione w nietypowy sposób. Dużo ruchu, aktywność fizyczna, a nawet hałasy nie są zupełnie bezpieczne, jeśli wnętrze ma sporo przeszkleń. Należy się dość poważnie zastanowić nad ostateczną decyzją, na przykład zrezygnować ze szkła na rzecz innego materiału lub skonstruować grubszą, bardziej masywną ścianę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.