Nieodpłatne porady prawne w kancelariach prawnych w całej Polsce

W Polsce istnieje ponad 1500 punktów, w których można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika, doradcy lub mediatora. Kiedy można skorzystać z takich usług i kto ma do nich prawo? Jakie dokumenty należy przygotować i czy czas oczekiwania jest długi? Te i inne wątpliwości zostaną rozwiane w tym tekście.

Co to jest nieodpłatna porada prawna?

Jest to pomoc osoby mającej duże doświadczenie w sprawach prawnych. Pomoc polega na pokazaniu, jakie prawa przysługują obywatelowi, sporządzeniu planu działania oraz wspólnej realizacji tego planu.

Z racji tego, że usługi są nieodpłatne, to z mediacji nie mogą skorzystać osoby, które mają skierowanie z sądu lub takie, co do których istnieje podejrzenie, że w sprawie była stosowana przemoc. Na takie spotkanie można umówić się w całym kraju, do dyspozycji jest ponad 1500 punktów. Kancelaria prawna, która uczestniczy w tym projekcie prowadzi zapisy telefoniczne lub drogą elektroniczną.

Kto może skorzystać z bezpłatnych usług prawnych i co należy przygotować?

Każda osoba, której nie stać na płatną poradę prawną może skorzystać z takiej usługi. Należy złożyć stosowne oświadczenie w kancelarii prawnej, w której korzysta się z usługi. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która w ostatnim roku nie zatrudniała pracowników, też może skorzystać z tej opcji.

Kancelaria prawna wymaga przedstawienia dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdzi tożsamość. Potrzebne są także dokumenty, które są związane ze sprawą, a jeśli takich nie ma, to szczegółowo należy przedstawić prawnikowi lub doradcy swoje problemy. Osoby samozatrudnione muszą przedstawić zaświadczenie o pomocy de minimis, jaką otrzymali w roku zgłoszenia się o bezpłatną pomoc prawną.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Terminy zależą przede wszystkim od ilości zgłoszeń oraz ilości punktów, które znajdują się w danej miejscowości. O dacie spotkania decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto przed zapisaniem się dowiedzieć się o dostępne terminy.

Usługa jest nieodpłatna, co znaczy, że finansowane jest to ze środków państwowych. Ma to na celu pomoc osobom, które mają trudną sytuację życiową i nie mają pieniędzy na prawnika lub adwokata. A przecież każdy powinien mieć prawo do obrony.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here