Koszt jednej kilowatogodziny

Na rynku jest 4 głównych dostawców prądu oraz jeden zajmujący się sprzedażną energii odnawialnej dla mieszkańców Warszawy. Jak ktoś chce poszukać innego dostawcę prądy na rynki mniej znanego jest taka możliwość ale to trzeba poświęci na to trochę czasu wolnego i na pewno czasu, żeby dojechać do siedziby firmy. Polska podzielona jest na cztery sektory, każdy sektor podzielony na mniejsze części gdzie cena prądu może być różna. Pierwszy dostawca prądu Tauron obsługuje 11 oddziałów gdzie cena waha się od 0,50 do 0,53 zł/kWh. Drugi dostawca ENEA dzieli się na 5 oddziałów gdzie cena jest jednakowa dla wszystkich i wynosi 0,51 zł/kWh. Trzecim dostawcą prądu jest Energa podzielona na osiem oddziałów i cena jest jednakowa dla wszystkich i wynosi 0.59 zł/kWh. Ostatnim dostawcą prądu jest PGE i podzielone jest na 7 oddziałów gdzie cena wynosi 0,57 zł/kWh dla wszystkich.
Średnia cena jednej kilowatogodziny wynosi 0,55 zł. Jest to cena w najbardziej popularnej taryfie G11 czyli cały czas stała cena prądu.
Zanim zdecydujemy się na dostawcę prądu zapytajmy ile kosztuje kilowat. Bez tej podstawowej wiedzy nie jesteśmy w stanie określić naszego zużycia prądu w naszym gospodarstwie domowym. Podstawową kalkulację pokażę na podstawie średniej ceny prądy w Polsce. Na cenę kilowata składa się siedem podpunktów.
Po pierwsze to koszt zakupu energii elektrycznej z elektrowni wynosi 0,18 zł/kWh.
Drugą sprawą jest podatek VAT 0,10 zł/kWh.
Trzeci podpunkt akcyza 0,04 zł/kWh.
Kolejny podpunkt podatki i opłaty lokalne 0,02 zł/kWh.
Następne koszty własne spółki dystrybucyjnej 0,11 zł/kWh. Przedostatnie marża spółki dystrybucyjnej 0,01 zł/kWh.
Ostatni podpunkt koszty zakupu usług przesyłowych 0,09 zł/kWh.
Jak wynika z obliczeń za jeden kilowat płacimy najmniej. Większą cześć ceny pochłaniają opłaty i podatki w różnej formie i pod różnymi nazwami. Oczywiście podana cena jest ceną dla klienta indywidualnego, która jest różna od ceny dla firm. Pomijając już te wszystkie podatki i opłaty sam średni koszt zakupu energii elektrycznej wynosi około 0,40 zł/kWh. Wynika to z tego, że firma pobiera znacznie więcej prądu niż zwykłe gospodarstwo domowe.
Wszyscy możemy wybrać taryfę jaką chcemy. Najbardziej popularna jest G11 gdzie jest stała cena. Również można zakupić taryfę G12 oraz G12w. Taryfa G12 jest to cena prądu zmienna. Czyli o co chodzi? Chodzi o to, że są dwie formy ceny jedna droższa w godzinach 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00, druga taryfa nocna jest tańsza w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00.Taryfa G12w jest taryfą występująca poza godzinami wyznaczonymi w oferuje również tańszy prąd przez cały weekend i dni świąteczne. Świadomość Polaków w wyborze taryfy rośnie ale jednak wygrywa ciągle G11. Jest jeden powód przy stałej cenie prądu nie zastanawiamy się kiedy możemy coś zrobić i nie pilnujemy tego. Również podczas sprawdzania cen w dwóch taryfach u danego operatora wychodzi, że jednak taryfa G11 jest tańsza. Przy taryfie dwóch stref różnica między droższym prądem a tańszym jest różnica około 0,40 zł/kWh.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here