Kalafior w naszej kuchni

Kalafior jest bardzo niedocenianym warzywem. Najczęściej serwujemy go w postaci ugotowanych różyczek, polanych masłem z bułką tartą. W takiej wersji jest oczywiście smaczny, ale kalafior można wykorzystywać w kuchni na bardzo wiele rozmaitych sposobów: piec, grillować, zapiekać, czy nawet smażyć. Bo oprócz walorów smakowych kalafior jest tez zdrowy i niskokaloryczny. Świetnie sprawdzi się w daniach kuchni jarskiej oraz w diecie odchudzającej. Warto poznać kilka sposobów na przyrządzanie pysznych i pożywnych dań kalafiorowych, aby jak najczęściej przemycać to warzywo do domowych posiłków dla całej rodziny.

Tradycyjna forma podawania kalafiora jest dobra o tyle, o ile ie przesadzimy z obróbką cieplną. Jeśli nie bardzo wiemy, ile gotować kalafior, aby zachować jego zdrowotne właściwości i nie stracić całego smaku, warto sprawdzać miękkość na bieżąco. Kalafior wymaga dość długiej obróbki, ponieważ jest twardy, ale jeśli będziemy gotować go zbyt długo, straci jędrność. Będzie wodnisty i mało aromatyczny. Zdecydowanie lepiej wyciągnąć go z wody nieco wcześniej i przykryć szczelnie pokrywką bądź folią aluminiową, aby doszedł pod para. Będzie wówczas znacznie smaczniejszy. Dobrze też, jeśli kalafior będzie nieco chrupiący, ale nie każdy lubi taki stopień twardości. I należy pamiętać, że kalafior nie należy do warzyw lekkostrawnych- im bardziej miękki, tym lepiej dla naszego przewodu pokarmowego. Szczególnie, gdy mamy gastryczne problemy.

Przed gotowaniem należy dodać do wody szczyptę soli. Można również dołożyć łyżkę masła- z pewnością wzbogaci ono aromat kalafiora. Natomiast, aby uniknąć przykrego, charakterystycznego zapachu, który wydziela się podczas gotowania, trzeba dorzucić do garnka kilka kawałków obranego ziemniaka. To stary sposób naszych babć, ale naprawdę działa. Ugotowany kalafior serwujemy z bułką tarta podsmażoną na maśle. Aby nieco zmodyfikować smak i wprowadzić powiew świeżości w naszej kuchni, posypmy ugotowany kalafior wiórkami parmezanu i doprawmy go kurkumą jeszcze podczas gotowania. Nabierze wówczas nie tylko wspaniałego aromatu, ale też intensywnego żółtego kolorku.

Kalafior można również grillować i zapiekać. Taki sposób przygotowania pomoże zachować więcej smaku i aromatu, ponieważ nie wypukamy go wraz z wodą. Zblanszowany kalafior należy grilować z odrobiną oliwy z oliwek na złoty kolor. Można go również umieścić w żaroodpornym naczyniu i zapiec z innymi warzywami lub samodzielnie z dodatkiem sera i przypraw.

Dobrym sposobem wykorzystania resztek kalafiora jest usmażenie warzywnych kotlecików. Wystarczy przecisnąć ugotowane resztki przez sito lub drobno posiekać, dodać trochę mąki, jajko, przyprawy i odrobinę ulubionego startego sera. Z powstałej masy formujemy kotleciki, panierujemy w bułce i smażymy na dowolnym tłuszczu. Takie wytrawne placuszki można podawać na ciepło, ale świetnie sprawdzą się też jako zimna przekąska zamiast kanapki do pracy lub szkoły. Jeśli zaserwujemy je z dodatkiem innych warzyw czy sosów będą pożywnych daniem obiadowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here