Informatyk

Z roku na rok technologia coraz bardziej się rozwija. W kraju powstaje wiele przedsiębiorstw. Dzięki temu zapotrzebowanie na zawody techniczne jest bardzo duże. Po liceum ogólnokształcącym nie jest już łatwo znaleźć dobrą pracę. Idąc na studia, zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać takie kierunki. Pracodawcy oczekują konkretnych umiejętności do wykonywania danego zawodu.
Jednym z przykładów jest zawód informatyka. Już w większości firm z każdej branży znajduję się minimum jeden sprzęt PC. Często jest to zdecydowanie większa liczba. Do jej obsługi potrzebny jest specjalista, który będzie zarządzał sprzętem, zmieniał ustawienia, aktualizował oprogramowanie, czy wgrywał programy, potrzebne do pracy w firmie.
Informatyk, to nie tylko osoba zajmująca się oprogramowaniem. To także osoba, która na przykład tworzy strony internetowe. W związku z tym, że jest ogromne zapotrzebowanie na taki produkt, w łatwy i przyjemny dla niej sposób może sobie dorobić po pracy na etacie.
W wielkim skrócie, informatyk jest to osoba, która naprawi problem, o którym nikt nie wiedział, w sposób którego nikt nie rozumie. Jest niewielu pracodawców, którzy potrafiliby zająć się wszystkim w swojej firmie. Wolą zajmować się rzeczami, na których się znają oraz rozwiązywaniem problemów, które są ważne w rozwoju przedsiębiorstwa. Dział IT jest wyjątkowy i bardzo ważny, stąd lepiej zatrudnić im specjalistę, który się na tym zna i będzie odpowiedzialny tylko za tą dziedzinę.
Aby wykonywać jakiś zawód potrzebne są głównie umiejętności, które oczywiście można nabyć. W Polsce mamy wiele szkół doskonalących techników. Oprócz tego, ważne jest aby wykonywany zawód sprawiał radość. Kiedy stanie się on pasją, można poświęcić się na sto procent i jest to czysta przyjemność. W informatyce jest to bardzo ważne. Siedzenie nawet po kilkanaście godzin dziennie przy komputerze staje się z czasem dla wielu nudne i męczące. Patrząc z perspektywy zarobków to zdecydowanie warto się poświęcić.
Ile zarabia informatyk? Jest to przede wszystkim uzależnione od zakresu wykonywanej pracy, umiejętności, doświadczenia oraz stażu. Dobrzy pracownicy w branży informatycznej zarabiają bardzo dobre pieniądze. Programiści otrzymują wynagrodzenie w granicach 8000 zł. Najlepsi specjaliści zarabiają nawet dwa razy więcej.
Praca w IT niesie ze sobą wiele korzyści. Jednym z nich jest praca zdalna, która pozwala pracować z dowolnego miejsca na świecie. Praca na odległość, jeżeli nie ogranicza się do konkretnego terytorium, może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników pracy niż gdyby te same działania były wykonywane w biurze. To dlatego, że w domu można bardziej się skupić.
Od kandydatów na stanowisko informatyka oczekuję się samodzielności, analizy sytuacji, podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Kluczową umiejętnością jest też cierpliwość, spostrzegawczość oraz zdolność logicznego myślenia. Niestety oczekiwania pracodawców nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi kompetencjami informatyków. Podobnie jak w innych, wymagających zawodach rekrutacja jest skomplikowana, zazwyczaj kilku etapowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here