Co po szkole?

Nie jeden młody Polak kończąc szkołę średnią zastanawia się nad tym, co dalej powinien robić. Nie da się ukryć, że jest to bardzo trudny wybór. W szczególności, że wybór dróg rozwoju (potencjalnej kariery) jest praktycznie nieograniczony. Często młodzi ludzie nawet nie podejmują próby przeanalizowania ogólnej sytuacji i stojących przed nimi możliwości zarobkowych. Podejmując decyzję dotyczącą swojej przyszłości zazwyczaj kierują się swoimi zachciankami, albo ogólnymi wskazówkami rodziców lub znajomych. Nie zamierzam tutaj podważać kompetencje doradcze rodziców, jednak warto zaznaczyć, że nie zawsze mama czy tata mogą dać dobrą i obiektywną radę. Z uwagi na te okoliczności często bywa tak, że młody człowiek przykładowo po dwóch latach studiów rezygnuje z dalszej nauki, albo zmienia swój obiekt zainteresowania. Jeśli tylko do tego dochodzi to pół biedy. Natomiast problem robi się, gdy młody Polak na starcie swojej kariery zdecydował się na założenie działalności gospodarczej, która przyniosła mu wyłącznie same straty. Taka osoba z bagażem długów, które często są znaczne, już po kilku latach swojej kariery zawodowej jest już przegrana, bowiem musi płacić przez całe życie za popełnione w młodości błędy.
Dlatego warto przed zrobieniem pierwszego kroku na drodze naszej kariery zastanowić się, co dalej. Skok na główkę, jak to już udowodniłem, nie jest w takiej sytuacji wskazany. A przecież wystarczy wykonać kilka czynności, które zdecydowanie poprawią sytuację przyszłego pracownika, albo przedsiębiorcy.
Po pierwsze trzeba zastanowić się co lubi się robić. Analiza swoich mocnych stron, zainteresowań i pasji jest dobrym punktem wyjścia. Pozwoli nam to ustalić branże, które nas interesują. Ewentualnie dowiemy się czego nie lubimy zdecydowanie robić.
Po drugie trzeba zrobić rozpoznanie rynku. Warto zadać sobie pytanie przykładowo ile zarabia architekt czy inżynier. Następnie warto sprawdzić czy te zawody będą dalej tak opłacalne za kilka lat, kiedy wejdziemy na rynek pracy. Wiem, że przewidywanie co będzie za trzy do pięciu lat jest trudne, ale nie zależy nam na dokładnych ustaleniach. Nas interesuje tylko sprawdzenie prognoz dla danej branży. Przykładowo ustaliwszy, że architekt zarabia całkiem dobre pieniądze, możemy domniemywać, że za te pięć lat zawód ten nadal będzie zarabiał podobnie. Przecież projektowanie domów czy innych budynków zawsze będzie potrzebne, dlatego zawód ten potencjalnie będzie przydatny.
Ustaliwszy ulubione przez nas zajęcia warto następnie dokonać interesującej nas branży spośród zawodów, które dobrze obecnie zarabiają. Po dokonaniu wyboru interesującej nas branży musimy sprawdzić jakie warunki stawiane są przed nowymi kandydatami. Jak już wiemy jakie są potrzebne kwalifikacje to musimy przystąpić do nauki danego zawodu. Często wiąże się to z studiami, które teoretycznie przygotują nas do wykonywania przez nas interesującej nas pracy. Jednak sama nauka teoretyczna jest często niewystarczająca. Musimy pamiętać, że tylko praca może dać nam konieczne doświadczenie. Dlatego podczas studiów poszukajmy miejsca, gdzie będziemy mogli odbyć praktyki. Jeśli ktoś nas zatrudni, to wspaniale. Jednak często będziemy musieli pracować za darmo. Nie trzeba się tym przejmować, bowiem już po kilku latach będziemy dobrze zarabiać. Dla nas liczy się wyłącznie zyskanie doświadczenia, które przyniesie profity w przyszłości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoszty rozwodu
Następny artykułInformatyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here