Ile zarabia strażak?

Praca w straży to marzenie wielu młodych chłopaków. Dla jednych to kwestia honoru, rodzinnych tradycji, pasji a jeszcze dla kolejnych to wrażenia po seansie serii filmów o bohaterskich wyczynach strażaków. Zawód strażaka to na pewno duże wyróżnienie, ale i ogromna odpowiedzialność. Zmiany trwają po 24 godziny, przez które musisz być ciągle w gotowości. Wymaga również dużej wiedzy technicznej i odwagi. Czy jednak z pracy w straży pożarnej można godnie żyć? Samo poczucie wyróżnienia i satysfakcja z pracy nie zapewniają ludziom życia na odpowiednim poziomie. Sprawdzimy, więc jak obecnie wyglądają zarobi w zawodzie strażaka.
Na początku warto podkreślić, że w Polsce istnieją dwa główne rodzaje straży. Do jednej należą zawodowi strażacy na kontraktach, drugim są strażacy zrzeszeni w Ochotniczych Strażach Pożarnych. W tym drugim przypadku jest to zazwyczaj działalność w ramach wolontariatu. Oddziały OSP często zlokalizowane są na małych wsiach a ich udział w akcjach gaśniczych sporadyczny.
Straż jest miejscem dla tych, dla których niesienie pomocy jest czymś naturalnym. Dbają o nimi o nasze bezpieczeństwo, gotowi nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach nawet z narażaniem własnego życia. Strażaków widzimy głównie w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. powodzie czy inne klęski żywiołowe. Mimo niebezpieczeństwa chęć zaciągnięcia się do zawodowej straży wykazuje wielu młodych ludzi. Wynikać to może z takich pobudek jak na przykład duża stabilność zatrudnienia, stabilna wypłata i duża liczba dodatków.
Ile zarabia strażak?
Wszystko zależy oczywiście od stanowiska, stażu pracy i doświadczenia strażaka. Dane opublikowane na stronie serwisu pracy pracuj.pl mówią, że średnie wynagrodzenie strażaka w Polsce kształtuje się na poziomie 2420 zł netto miesięcznie. Ci najlepiej zarabiający mogą liczyć na wynagrodzenie dochodzące do 3000 zł netto miesięcznie. Z kolei początkujący strażak może liczyć na niespełna 2000 zł (1920 zł netto miesięcznie). Duże zróżnicowanie zarobków widzimy również w przełożeniu na województwa. Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy straży w województwie mazowieckim (średnio 2600 złotych netto) oraz pomorskiego (średnio 2440 złotych netto), z kolei najmniej otrzymują strażacy z terytorium województwa podkarpackiego (średnio 2300 złotych netto), dolnośląskiego (średnio 2250 złotych netto) oraz lubuskiego (średnio 2200 złotych netto).
Strażacy w całej Polsce mogą liczyć również na dodatkowe benefity swojej pracy. Korzystają oni z szeregu ulg i zniżek oferowanych głównie przez lokalne władze. Dzięki legitymacji podróżuję dużo taniej pociągami czy też komunikacją miejską.
Praca w straży jest wyłącznie dla osób odważnych o stalowych nerwach. Idealny kandydat musi charakteryzować się również wysoką sprawnością fizyczną i odpornością psychiczną w stresujących sytuacjach. W zamian za ciężką pracę otrzymujemy wynagrodzenie na przyzwoitym poziomie, dodatkowo strażak może liczyć na dodatek stażowy oraz na dodatki w zależności od pełnionych funkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here