Dla wielu Polaków to ważny termin. Zwrot podatków to bardzo przyjemny, wiosenny dodatkowy zastrzyk gotówki. Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Sytuacja jest wynikiem korzystania między innymi z ulg i odliczeń. Wypłacenie zwrotu jest ważne, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Czy sposób złożenia wpływa na czas oczekiwania?
Panuje ogólne przekonanie, że wnioski złożone przez stronę powinny być szybciej rozliczone. W praktyce zależy to głównie od mocy przerobowych danego urzędu skarbowego. Sami urzędnicy skarbowi nie są w stanie określić, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot. Polityka Urzędów Skarbowych zachęca jednak do składania elektronicznych wniosków, stąd przypuszczenia że to właśnie one będą szybciej rozliczane.
Ile sie czeka na zwrot podatku?
Okres ten regulowany jest ustawowo i wynosi 90 dni czyli 3 miesiące. Przykładowo jeśli wniosek zostanie złożony 30. kwietnia na zwrot możemy czekać nawet do końca lipca. Kwestię długości oczekiwania na zwrot podatku reguluje ustawa skarbowa. Jednak z praktyki wynika, że wszystkie osoby składające PIT-37 mogą się spodziewać zwrotu dużo szybciej. Kiedy więc składać zeznanie by szybciej otrzymać zwrot? Panuje przekonanie, że najlepszy czas na złożenie PIT-u to styczeń lub luty. To z racji tego, że na początku roku do urzędów skarbowych napływa niezbyt wielka liczba formularzy. Przykładowo osoby, które złożyły swoje oświadczenie poprzez internet jeszcze w styczniu, zwrot otrzymały najszybciej, bowiem średnio po 20 dniach. Najgorętszy okres to zdecydowanie kwiecień a dokładniej jego druga część. Większość podatników czeka do samego końca z rozliczeniem PIT-u, stąd wydłużony czas oczekiwania.
Przelew na konto czy przekaz pocztowy?
Na czas oczekiwania na pieniądze wpływa także wybór formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i polecaną przez urzędników skarbowych formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – zazwyczaj są to 3 lub więcej dni. Niestety tutaj również nie ma reguły. Może się zdarzyć sytuacja, w której podatnik pocztą otrzyma zwrot np. 40 dni po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po 90 dniach.
By otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, podatnik musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3 z podanym numerem konta bankowego..
Formularz ten wystarczy złożyć raz – jeżeli otrzymywaliśmy już zwrot podatku na wskazane konto, to nie musimy go aktualizować co roku przy kolejnym zeznaniu. Należy go wypełnić ponownie jedynie w sytuacji gdy zmienił się nasz numer konta. Osoby, która nigdy nie złożyły tego formularza, domyślnie otrzymują zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.