Farmaceuta- najbardziej niedoceniany zawód w Polsce

Zawód farmaceuty jest jednym z najbardziej niedocenianych w naszym kraju. Większości osób kojarzy się ze zwykłym sprzedawcą w aptece. Jest to oczywiście nieprawda. Osoba, która wykonuje ten zawód musi posiadać ogromną wiedzę, ponieważ wiele chorych w pierwszym momencie szuka pomocy właśnie u farmaceuty. Ludzie mają zaufanie do osób wykonujących ten zawód i liczą na ich pomoc i doradztwo. Farmaceuta oprócz umiejętności przyporządkowania objawów do choroby, musi być obeznany w składach leków i przeciwwskazaniach. Jest to bardzo ważne, gdyż dobranie niewłaściwego leku do pacjenta może skończyć się tragicznie. Oprócz tego musi znać zamienniki popularnych leków, ponieważ wiele osób woli kupić tańszy odpowiednik.
Aby w ogóle zostać farmaceutą, należy przejść naprawdę długą drogę. Po pierwsze trzeba spełniać kilka podstawowych wymagań,aby w ogóle zacząć przygodę z tym zawodem. Osoba chcąca wykonywać ten zawód musi mieć przede wszystkim bardzo dobrą pamięć, gdyż będzie musiała nauczyć się wielu leków, składów, przeciwwskazań i powikłań. Po drugie ważna jest umiejętność koncentracji. Czasami w aptekach jest spore zamieszanie, które może rozproszyć uwagę farmaceuty i doprowadzić do polecenia i sprzedaży nieodpowiedniego leku. Oprócz wcześniej wymienionych wymagań osoba chcąca rozpocząć studia w tym kierunku nie może mieć alergii skórnych i musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia dla celów sanitarno -epidemiologicznych. Jeżeli spełniamy powyższe wymagania, trzeba włożyć sporo pracy w samo dostanie się na studia. Nie jest to łatwe, gdyż wymaga zdania matury z chemii i biologii na bardzo wysokim poziomie. Gdy to się uda, przyszłego farmaceutę czeka ciężkie 5 i pół roku, spędzone przede wszystkim na nauce leków. W czasie studiów trzeba też przebyć półroczną praktykę farmaceutyczną. Studia kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej. Uzyskując tytuł magistra farmacji można rozpocząć przygodę w tym zawodzie.
Ile zarabia farmaceuta ? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Po studiach na kierunku farmacji można pracować w wielu zawodach co wiąże się z różnymi zarobkami. Pracując w aptece można zarobić około 2 tysiące złotych. Idąc dalej po szczeblach kariery i zostając kierownikiem punktu aptecznego zarobki wzrastają do ponad 4 tysięcy. Istnieje jednak wiele innych możliwości podjęcia pracy posiadając tytuł farmaceuty. Można pracować na przykład w hurtowni medycznej, a także w laboratorium. Praca w laboratorium jest chyba najciekawszą z opcji. Polega na wymyślaniu i tworzeniu nowych leków. Wiąże się też oczywiście z wyższymi zarobkami. Będąc magistrem farmacji można rozpocząć pracę jako przedstawiciel handlowy dużych firm farmaceutycznych. W tym zawodzie zarobki są już znacznie większe niż w poprzednich, lecz często uzależnione od umiejętności sprzedawcy. Istnieje jeszcze możliwość dla osób lubiących przekazywać swoją wiedzę dalej, mianowicie można pracować na uczelni.
Praca farmaceuty jest bardzo ciekawym zajęciem. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z ciągłym dokształcaniem się, gdyż co chwilę na rynku pojawiają się nowe leki. Jest też zajęciem bardzo odpowiedzialnym, dlatego powinny je wykonywać osoby, które posiadają wyżej wymienione predyspozycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here