Zarobki programisty

Programista zawód cieszący się coraz większą popularnością, a jeżeli czujemy ku niemu swego rodzaju „powołanie” to znajdujemy się w sytuacji wygrana – wygrana. Dlaczego? Po pierwsze, zapotrzebowanie na rynku pracy po mimo wielu chętnych na stanowisko programisty nie maleje. Po drugie, w tym zawodzie możemy zarobić naprawdę przyjemne pieniądze, idąc w kierunku takiej pracy z „powołaniem” będziemy robili to co lubimy, a na dodatek będą nam za to płacić. Dla wielu osób jednym z wielu atutów zawodu programisty jest również to, że można go wykonywać zdalnie.

Programiści swoją karierę mogą zacząć z co najmniej dwóch stron. W przypadku jednej z nich jako jeszcze młody człowiek wybieramy odpowiedni kierunek studiów. Oczywiście najpierw należy zdać odpowiednio maturę oraz egzamin wstępny (tylko na niektórych uczelniach). Już na pierwszym roku studenci rozpoczynają praktykę w zawodzie. Mało tego, firmy z chęcią przyjmują praktykantów po to, by z czasem wychować sobie pracowników. Za tym także idzie korzyść obustronna, student otrzymuje wynagrodzenie, a pracodawca z kolei szkoli swojego przyszłego pracownika pod kątem organizacji pracy jak i znajomości języka w jakim dana firma pracuje. Innym sposobem na rozpoczęcie kariery jako programista jest zrobienie kursów czy to on-line czy też fizycznie pod czyjąś obserwacją. Wybierając tą drogę również możemy liczyć na swego rodzaju „praktyki”. Jeżeli korzystamy z renomowanego kursu nie musimy się o nic martwić, ponieważ stanowią one swego rodzaju gwarancję, że Twój czas nie poszedł na marne.
Przejdźmy do rzeczy i odpowiedzmy sobie wspólnie na pytanie: Ile zarabia programista, oraz jaka jest różnica w pieniądzach zależnie od typu pracy?
Twoja wypłata zależy w dużej mierze od portfolio. Rodzaj języka w jakim programujesz to również ważny czynnik, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Następnym kryterium jest to czy zajmujesz się „front-endem czy „back-endem”. Na szarym końcu o zarobkach decyduje to czy pracujesz stacjonarnie czy zdalnie. Najmniej gotówki otrzymasz pracując w języku takim jak: PHP, HTML/CSS, SQL. Najbardziej opłacalne języki programowania to: Angular, Spring czy Java. Różnica w zarobkach pomiędzy programistą typu front-end, a back-end wynoszą około 2 tysięcy złotych, różnica ta jest najbardziej widoczna w górnej granicy wynagrodzeń. Pomimo możliwości pracy zdalnej, to właśnie jako programista stacjonarny zarobisz więcej. Fakt faktem Twoja wypłata nie będzie się dużo różnić. Ten „podatek” od komfortu pracy wynosi od około to 1200 do 2300 złotych. Ogólne „widełki” w Polsce dla tego zawodu wynoszą od około 3 tysięcy do 16 tysięcy złotych (wartość przyjęta również z wypłatą dla praktykantów. Jako programista zazwyczaj otrzymujesz dodatkowo kartę multisport, prywatną opiekę medyczną, a niekiedy nawet sprzęt do wykonywania swojej pracy.
Zanim postawisz wszystko na jedną kartę i zadecydujesz o zmianie swojej kariery zawodowej lub jej rozpoczęcie jako programista, poważnie się zastanów. Może i ten zawód przynosi duże pieniądze, jeśli jednak nie czujesz tego „czegoś” warto odpuścić. Zdrowie jest tylko jedno, a depresja spowodowana wypaleniem zawodowym to wyjątkowo podły sposób by je niszczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here