Różne sposoby na przygotowanie pierogów

Polska kuchnia jest bez najmniejszych wątpliwości pełna różnorodnych potraw, których próżno szukać w innych częściach świata. Jednym z najbardziej rozsławionych dań naszej rodzimej kuchni są pierogi. Mogą być one przygotowywane na wiele sposobów – zarówno na słodko jak i na ostro. Tradycyjne pierogi z mięsem to danie obiadowe w wielu domach. Równie dużym uznaniem cieszą się pierogi z kapustą i grzybami, które stanowią jedną z potraw wieczerzy wigilijnej, a także pierogi ruskie. To czy pierogi będą smaczne, zależy w dużej mierze od tego, jak zostały ugotowane.

Ile gotować pierogi?

Każda kucharka ma swój własny złoty przepis na gotowanie pierogów. Najczęściej spotykane zalecenie jest takie, aby od momentu zagotowania poczekać kilka minut, aż pierogi wypłyną na wierzch wody i po około dwóch minutach będą gotowe do spożycia. Warto pamiętać o tym, że pierogi gotuje się w osolonej wodzie i wrzuca na wrzątek. To, ile gotować pierogi jest uzależnione od tego, czy gotowane będą pierogi świeżo ulepione czy też mrożone. Pierogi świeże szybciej będą gotowe do spożycia niż te z mrożonki. W razie wątpliwości, czy pierogi są już dobre, zawsze można spróbować jedną sztukę i na tej podstawie oszacować czas gotowania pozostałych pierogów. Pierogi, zwłaszcza te mrożone, mają tendencję do sklejania się. Chcąc uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, warto przed zagotowaniem wody na pierogi dodać do niej kilka kropel oleju, który sprawi, że pierogi nie będą się sklejać.

Jak podawać pierogi z mięsem

W przypadku pierogów z mięsem równie ważny co elastyczne ciasto pierogowe jest także sam farsz, który najczęściej przygotowywany jest na bazie mielonego mięsa drobiowego oraz przysmażonej cebulki. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie doprawienie farszu. W tym celu najlepiej jest użyć soli dobrej jakości, a także świeżo mielonego pieprzu. Proporcje przypraw zależą od indywidualnych upodobań, niektórzy wolą farsz bardziej pikantny, natomiast innym zdecydowanie bardziej smakuje wersja łagodniejsza. Ulepione pierogi można na świeżo gotować lub też zamrozić – najlepiej na tacce aby się nie posklejały. Przed zamrożeniem pierogów można je też chwilkę obgotować, a następnie wystudzić. W takim przypadku nie trzeba ponownie gotować pierogów, a po wyjęciu z zamrażalnika wystarczy je wrzucić na chwilę na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Pierogi z mięsem najlepiej smakują z dodatkami, na przykład z przysmażonym boczkiem lub też z bułką tartą.

Pierogi – danie uniwersalne

Co ciekawe, pierogi mogą stanowić nie tylko danie obiadowe – świetnie sprawdza się również jako podwieczorek, a nawet kolacja przygotowana na ciepło. Ta ostatnia opcja tyczy się zwłaszcza pierogów na słodko, czyli z owocami i bitą śmietaną. Pierogi to pyszne danie za którym przepadają zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Różnorodność farszu na pierogi jest tak duża, że przez kilkanaście dni pod rząd można jeść je w innych wersjach. Porą szczególnie sprzyjającą pierogom jest lato, gdy na stołach królują pierogi z sezonowymi owocami – borówkami czy też truskawkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here