Na co musi uważać rencista, by nie stracić świadczenia?

Każdy myśli, że bycie emerytem lub rencistą, to takie miłe zajęcie. Jednak nie jest to prawdą. Rencista ma tak naprawdę wiele ograniczeń. A ten, który dostał świadczenie ze względu na zły stan zdrowia, ma podwójnie ciężko. Po pierwsze dlatego, że renta chorobowa jest bardzo niska i nie da się z niej wyżyć. Po drugie musi uważać na to, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie odebrał mu świadczenia. Stanie się tak, jeżeli przekroczy próg dochodowy przewidziany dla dorabiających rencistów. Ile można dorobić do renty. To zależy oczywiście od tego, ile pieniędzy wypłaca nam organ rentowy. Im większe mamy dochody, tym mniej można dorobić. Ogólna norma to 3200 złotych brutto. Suma renty i wynagrodzenia z pracy dorywczej nie może przekroczyć wspomnianej sumy. Jeśli tak się stanie, wtedy renta zostanie zabrana lub poważnie zmniejszona. Dla ludzi, którzy mają poważne schorzenia to prawdziwy dramat.

Osoby, które poważnie zachorowały, nie są w stanie normalnie pracować, dlatego też zdecydowały się przejść na wcześniejszą rentę. Ten krok nie był dla nich korzystny, bo przecież zabrakło im lat do wypracowanej emerytury. Jednak z faktami się o, wodę dyskutuje i trzeba zaakceptować to, co przynosi los. Nie mniej taki rencista z przymusu po jakimś czasie orientuje się, że z tych kilku stówek nie da się wyżyć. Po pierwsze dlatego, że leczenie i ewentualne leki sporo kosztują. Po drugie rachunki za światło, wodę, czynsz i media same się nie zapłacą. Nikt nie przewidział taryfy ulgowej dla osób, którym szwankuje zdrowie. Postawione pod ścianą muszą na nowo podjąć zatrudnienie, tyle tylko, że w innym charakterze.

Ich praca musi być mniej absorbująca i najlepiej, żeby była bez żadnej umowy. Tak jest o wiele bezpieczniej i wygodniej. Nie trzeba wtedy przejmować się żadnymi zarobkowymi limitami. Człowiek ma spokojną głowę, bo nie musi z każdym dokumentem latać po urzędach. Pracodawca też jest zadowolony, bo nie musi odprowadzać do ZUS-u żadnych składek. Jedyne co go interesuje to kwota, jaką musi wypłacić pracownikowi. W jakich zawodach najlepiej zatrudniać rencistów? Osoby na rencie mogą z powodzeniem pracować w szpitalu. Najczęściej są odpowiedzialne za rejestrację pacjentów. Trzeba przyznać, że są doskonałym materiałem na pracowników.

Zazwyczaj to osoby po pięćdziesiątym roku życia, więc dzieci mają już odchowane. Nie muszą przechodzić na macierzyński ani brać urlopu z powodu chorego dziecka. Mają także więcej czasu, więc nie przeszkadzają im ewentualne nadgodziny. Są również odpowiedzialnymi ludźmi i sumiennie wykonują powierzone im obowiązki. Osoby na rencie są też chętnie zatrudniane w takich dziedzinach jak ochrona, gastronomia czy opieka nad dziećmi. Zwłaszcza w tej ostatniej profesji ich obecność to spory plus.Taka doświadczona wychowawczo kobieta to świetny materiał na nianię. Ona z pewnością będzie umiała zająć się dzieckiem, a do tego zażąda o wiele mniej niż jej młodsze koleżanki. Takie studentki, czy panie, które dopiero co założyły rodzinę, nie zadowolą się tysiącem złotych. Dla nich to śmieszna suma, a dla takiej rencistki ratunek przed ubóstwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here