Czy zastanawialiście się kiedyś, ile ważna jest recepta? Czy zdążyło się Wam zostać odprawionym z kwitkiem z apteki, słysząc, że recepta była ważna do wczoraj? Czy terminy realizacji recepty są Wam znane czy też wydaje się Wam, że w każdej aptece recepty są realizowane w inny sposób? Odpowiedź na te pytania jest prosta, ponieważ o tym ile ważna jest recepta nie decyduje ani farmaceuta ani technik farmaceutyczny obsługujący nas w aptece. Decydują o tym specjalne przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2012 r.
Większość z nas otrzymując receptę od lekarza, idzie z nią prosto do apteki i realizuje ją jeszcze tego samego dnia. Nie zastanawiamy się wtedy, czy i kiedy dana recepta nam się przeterminuje. Wykupujemy leki i temat uważamy za zamknięty. Są jednak osoby, które chorują na tak zwane choroby przewlekłe (zaliczyć do nich można nadciśnienie lub cukrzycę, tzw. choroby cywilizacyjne) – te osoby są zmuszone stale przyjmować leki, a tym samym pamiętać o realizacji recept w terminie. Natomiast w sezonie jesienno-zimowym wielu z nas dopada grypa – a wtedy konieczny jest zakup antybiotyku. Znajomość przepisów pozwoli nam wykupić go bez zbędnych komplikacji.
A więc ile tak naprawdę ważna jest recepta? Warto zapamiętać dwie bardzo czytelne reguły. Większość recept jest ważnych przez 30 dni od daty ich wystawienie lub od daty realizacji “od dnia”. Zaliczamy do nich recepty zarówno na leki recepturowe, leki wystawione przez SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) jak i wszystkie inne leki do codziennego stosowania (w tym antybiotyki w postaci maści, kremów czy też płynów). Wyjątek stanowią recepty na antybiotyk doustny lub na antybiotyk w postaci zastrzyków – te recepty ważne są przez 7 dni od daty ich wystawienia. Z tego typu recept korzystamy najczęściej, warto więc zapamiętać liczby 30 i 7 – mogą nam one ułatwić życie i uchronić od nerwów, kiedy przyjdzie do realizacji recept po terminie.
Istnieją również dwa inne typy recept, które są wystawiane przez lekarzy. Są one jednak interesujące dla mniejszego grona pacjentów. Jest to recepta na leki sprowadzane z zagranicy oraz recepta na preparaty immunologiczne (czyli na przykład szczepionki) wytwarzane dla konkretnego pacjenta. Zarówno jedna jak i druga recepta ważna jest przez 120 dni od daty jej wystawienia.
Przy realizacji recept ważne jest również aby pamiętać o dwóch innych zasadniczych kwestiach. Jeśli na recepcie pojawi się kilka leków, w tym również antybiotyk, to żeby ten antybiotyk otrzymać ze zniżką (o ile takowa się należy), trzeba receptę zrealizować w terminie 7 dni – po tym czasie antybiotyk przechodzi na 100%, natomiast inne leki zostaną zrealizowane ze zniżką przez kolejnych 23 dni (czyli w sumie przez 30 dni od daty wystawienia recepty).
Druga istotna sprawa to fakt często mylony przez pacjentów. Otóż 30 dni to nie miesiąc! Realizując receptę pamiętajmy, że jeśli recepta jest ważna przez 30 dni, to oznacza, że w przypadku miesięcy, które mają 31 dni, ten jeden dzień może nam dosłownie “uciec”. Jeśli postanowimy zrealizować receptę dokładnie po miesiącu od daty wystawienia, to recepta może się okazać przeterminowana. Taką receptę może poprawić tylko lekarz, zmieniając na niej datę realizacji i jednocześnie potwierdzając tę zmianę przybiciem swojej pieczątki i podpisem.
Dlatego pamiętajmy: recepta jest ważna maksymalnie 30 dni oraz 7 dni w przypadku antybiotyku. Jeśli zachowamy w głowie te dwie liczby, realizacja recept już nigdy nie będzie stanowić dla nas problemu.