Ile trwa okres?

Pierwsza miesiączka jest bardzo ważnym momentem w życiu kobiety, ponieważ jest jednym z najważniejszych elementów dojrzewania płciowego. Miesiączka zwana również menstruacją jest nie tylko objawem dojrzewania, ale także prawidłowego rozwoju w procesie dorastania.
Objawem miesiączkowania jest krwawienie, które pojawia się cyklicznie. Podczas okresu następuje cykliczne złuszczenie się nabłonka macicy tak zwanego endomentrium.
Pierwsza miesiączka pojawia się około 12 roku życia i trwa aż do momentu menopauzy.
Cykl miesiączkowy trwa mniej więcej 28 dni, aczkolwiek na to, ile trwa okres i czy jest regularny, może wpływać wiele czynników. Długość i intensywność krwawienia miesiączkowego może się zmieniać, na przykład pod wpływem stresu lub nieodpowiedniej diety. Jeżeli miesiączki są nieregularne także warto zwrócić uwagę na swój styl życia i uważnie przyjrzeć się swojej diecie.
Cały proces cyklu miesiączkowego podzielony jest na cztery fazy.
Pierwszą fazą jest MENSTRUACJA, tu podczas krwawienia, które trwa od 3 do 7 dni, z organizmu kobiety wydalana jest niepotrzebna tkanka.
Drugą fazą, która następuje po zakończeniu okresu jest tak zwana FAZA PRZEDOWULACYJNA. To właśnie podczas trwania tej fazy ciało kobiece przygotowuje jajeczko do zajścia w ciążę.
Faza trzecia zwana jest OWULACJĄ. Jest to czas w którym nasze ciało intensywnie pracuje by przygotować się do zapłodnienia. Z jajnika do jajowodu zostaje uwolnione jajeczko, macica jest przygotowywana na to aby przyjąć zapłodnione jajeczko pod warunkiem że w ogóle dojdzie do zapłodnienia poprzez stosunek płciowy.
Faza czwarta to FAZA PRZEDMENSTRUACYJNA. Jeżeli kobieta nie jest w ciąży macica przygotowuje się do wydalenia niepotrzebnej tkanki.
Kobiecy organizm jest niezwykle tajemniczy, szczególnie zwracając uwagę na te wszystkie procesy które w nim zachodzą. Młode kobiety często wstydzą się faktu, że mają swoją pierwszą menstruację za sobą, często ukrywając to przed bliskimi. Warto więc przygotować wcześniej swoje dorastające córki na nadejście takiego dnia w którym czy tego chcą czy nie chcą, staną się kobietami. Pomimo tego, że w internecie jest wiele na ten temat, rozmowa matki z córką na tak ważne tematy jest kluczowa by dziecko mogło poczuć pewien komfort psychiczny.
Niestety podczas miesiączki bardzo często występują dolegliwości bólowe oraz mdłości i wymioty. Warto mieć wtedy pod ręką środki przeciwbólowe, a najlepiej rozkurczowe oraz dużo wody, ponieważ picie wody w dużej ilości zmniejsza uczucie dyskomfortu w żołądku. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu brzucha jest zimny okład, który należy ułożyć na podbrzuszu i trzymać aż do momentu ustawania bólu.
Jeżeli miesiączkowanie staje się bardzo bolesne i trudne do zniesienia, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Czasami uwydatnienie bólu spowodowane jest torbielami, które najczęściej samoistnie się wchłaniają, ale oczywiście nie zmienia to faktu, że warto badać ciało by kontrolować swoje zdrowie. Podczas okresu najlepiej zrezygnować ze sportu oraz z uprawiania wysiłku fizycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here