Sprzęt i akcesoria dentystyczne

Bogactwo narzędzi, sprzętu i akcesoriów w gabinecie stomatologicznym naprawdę robi wrażenie. Spójrzmy zatem na choć niewielką część tego, czego w żadnej praktyce dentystycznej nie może zabraknąć. Zacznijmy od sprzętu laboratoryjnego.

Sprzęt  w stomatologii

Sprzęt w stomatologii odnosi się do narzędzi i maszyn używanych w laboratoriach dentystycznych do tworzenia uzupełnień dentystycznych, takich jak korony, mosty, protezy i inne protezy. Spójrzmy na niektóre przykłady sprzętu oraz produkty niezbędne w dzisiejszej stomatologii.

Sprzęt protetyczny

Sprzęt protetyczny w stomatologii odnosi się do narzędzi i materiałów używanych do tworzenia i umieszczania protez dentystycznych, takich jak korony, mosty, protezy i uzupełnienia na implantach. Może to obejmować materiały wyciskowe, sprzęt odlewniczy, frezarki, artykulatory i inne specjalizacje. Podobnie znaczenie mają tutaj także produkty typu Chloraxid – konieczne do efektywnego płukania kanałów korzeniowych.

Sprawdź także: https://e-store.koldental.com.pl/

Instrumenty chirurgiczne

Te są używane do wykonywania różnych rodzajów chirurgii przyzębia, w tym usunięcia nadmiaru tkanki dziąseł, plastyki dziąseł tj. zmiany kształtu tkanki dziąseł i przeszczepu kości. Z instrumentami chirurgicznymi może być też związany Hydrogum – masa do pobierania wycisków.

Inne sprzęty, narzędzia i produkty stomatologiczne

Nie bez znaczenia są również skalery ultradźwiękowe, które służą do usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego z zębów i korzeni, a także do wygładzania szorstkich miejsc na powierzchni zębów. W gabinecie nie może zabraknąć takich produktów, jak Medisept – do dezynfekcji i odkażania powierzchni.

Warto również wskazać na sondy periodontologiczne, które to są używane do pomiaru głębokości kieszonek dziąsłowych wokół zębów w celu oceny ciężkości choroby dziąseł. Jest też całkiem duża sekcja, jeśli chodzi o pozostały sprzęt periodontologiczny, który to w stomatologii odnosi się do specjalistycznych narzędzi i instrumentów używanych przez periodontystów (specjalistów dentystycznych, którzy koncentrują się na zdrowiu dziąseł i struktur podtrzymujących zęby) w celu diagnozowania, leczenia i zapobiegania chorobom przyzębia (dziąseł).  W tym swoje miejsce mają materiały do wypełnień, takie jak Gaenial i wiele innych.

Na koniec jeszcze dwa zdania o sprzęcie chirurgicznym w stomatologii, który odnosi się do różnych instrumentów i narzędzi używanych podczas chirurgii lub zabiegów stomatologicznych. Mogą to być skalpele, kleszcze, nożyczki, wiertła, zadziory, rurki ssące i igły znieczulające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here