Lornetki dla myśliwych

Lornetka powinna być na wyposażeniu każdego myśliwego. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś wybiera się na polowanie bez tego małego, ale bardzo istotnego narzędzia. Wypatrzenie w lesie jelenia czy dzika gołym okiem może dostarczać sporo trudności, dlatego właśnie myśliwi muszą być zaopatrzeni w lornetki.

Lornetka myśliwska

Wydawać by się mogło, że każda lornetka jest taka sama. Nic bardziej mylnego! Myśliwi używają innego sprzętu niż turyści lub obserwatorzy nieba w nocy. Lornetka myśliwska cechuje się dużym polem widzenia. Powinna być odporna na wilgoć i zmienne warunki pogodowe, a także być, w miarę, lekka. W zależności od tego, jaki rodzaj polowania planujemy, czy będzie to zasiadka, polowanie z ambony czy pędzone, każdy dodatkowe 0,10 kg może mieć znaczenie.

Nocne polowania

Polować można o każdej porze dnia, zarówno w nocy jak i o świcie. Na nocne polowania najlepsze będą lornetki myśliwskie nocne, ponieważ lepiej zbiera światło, niż lornetki dzienne. Mówiąc o lornetkach nocnych, trzeba zaznaczyć, że ich parametry to najczęściej 7×50, 8×56 i 9×63. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, kiedy podzielimy przez siebie wspomniane wartości, otrzymany wynik będzie w granicach 7 mm, a to daje przybliżoną wartość, jaką osiąga źrenica ludzkiego oka nocą.

Czy warto kupić używaną lornetkę?

Często zakup lornetki wiążę się z wydatkiem kilkuset złotych, ale są też takie, które kosztują znacznie więcej. Wysoka cena, wiąże się z tym, że przyrządy optyczne muszą być bardzo precyzyjne. Do tego dochodzi jakość materiałów, odporność na wodę i zmienne temperatury. Jeśli polowania są pasją, która zdarza się sporadycznie, nie ma potrzeby inwestowania dużych sum pieniędzy w sprzęt. Dzisiaj nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem dobrej używanej lornetki. Najczęściej na różnych forach i grupach dla pasjonatów myślistwa, znajdziemy lornetki używane za rozsądną cenę. Trzeba zwrócić uwagę na to czy obiektywy nie są porysowane lub uszkodzone w inny, utrudniający obserwację, sposób lub czy nie parują. Jeśli wykażemy się cierpliwością, to znajdziemy używaną lornetkę, która spełni oczekiwania.

Jeśli ktoś jest myśliwym i poświęca tej pasji każdą wolną chwilę, nie powinien oszczędzać na lornetkach, a wręcz może mieć ich kilka, np do polowań w nocy. Dobry sprzęt zapewni nie tylko precyzyjne rozpoznanie celu, ale także bezpieczeństwo, Planując zakup lornetki myśliwskiej, czy to nocnej czy używanej, warto jest zgłębić temat i zasięgnąć opinii innych, bardziej doświadczonych myśliwych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here