Jak wykorzystać akwarium kulę

Dawno temu, kiedy mniej wiedzieliśmy o rybkach i powołaliśmy (niestety nieprawidłowe) wzorce z filmów, częstym wyborem dla złotej rybki albo bojownika było akwarium w kształcie kuli. Dziś nie są one jednak polecane. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego i jak je w takim przypadku wykorzystać, zapraszamy cię do dalszej części naszego artykułu.

Akwarium kula – kształt nie dla ryb

Akwarium kula nie powinno być wykorzystywane dla ryb z wielu powodów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest to, że w większości przypadków kula jest po prostu zbyt mała dla jakiejkolwiek ryby. Zazwyczaj miała być wykorzystywana jako mini-akwarium, jednak jej objętość niewystarczająca do tego, by ryba mogła w niej swobodnie pływać. Co gorsza, zaokrąglony kształt kuli prowadzi do tego, że ryby nie mogą pływać na wprost, a jedynie po okręgu. Taki ruch nie jest dla nich wskazany, podobnie jak samo zagięcie przestrzeni przez zaokrąglone szkło. W efekcie powoduje to zaburzenia ich błędnika i choroby.

Zbyt mało tlenu

Kolejnym problemem kulistego zbiornika jest mała ilość powietrza, a co za tym idzie tlenu, jaki rozpuszcza się w wodzie. Stosunkowo niewielka objętość wody posiada bardzo małe lustro. To z kolei oznacza, że wymiana gazowa pomiędzy powietrzem a wodą zachodzi bardzo słabo. Taka sytuacja może szybko doprowadzić, zwłaszcza w czasie upałów, do śmierci ryby z powodu uduszenia.

Brak miejsca na podstawowe akcesoria

Aby życie ryby naprawdę przebiegało prawidłowo, w akwarium powinny znaleźć się przynajmniej podstawowe przedmioty. Niezbędne jest wyposażenie go w grzałkę z termometrem lub termostatem, oświetlenie, filtr i brzęczyk (albo filtr z funkcją napowietrzania). Te kilka elementów pozwala utrzymać optymalne parametry wody, które przekładają się na zdrowie i dobry rozwój ryby.

Niestety, w akwarium o kształcie kuli jest to absolutnie niemożliwe. Nie da się przyczepić do okrągłych ścianek większości tych urządzeń. A nawet gdyby komuś udało się je jakoś tam umieścić, niewielka kula zmniejszy się tak bardzo, że nie będzie zupełnie miejsca dla rybki do pływania.

Warto też zauważyć, że akwaria kule często nie posiadają nawet kryjówki dla rybki, co naraża ją na stres. Wszystkie te problemy przekładają się na szybkie zabrudzenie wody, brak optymalnej temperatury i światła, a także brak możliwości odpoczynku w spokoju. W efekcie żadna rybka nie będzie tam mogła dobrze i zdrowo żyć.

Co w takim razie zrobić z kulą?

Wiele osób decyduje się na kulę, ponieważ wygląda efektownie i w pewien sposób tradycyjnie. Jak jednak można je wykorzystać, skoro nie do hodowania rybki?

Duże lub mniejsze akwarium kula zamówione na aquaelzoo.pl sprawdzi się świetnie w celu przygotowania zbrionika roślinnego. Rośliny często mają mniejsze wymagania niż rybki i bez problemu poradzą sobie w niewielkim, okrągłym zbiorniku. Odpowiednia kompozycja w kuli może więc nadal zachwycać – jako miejsce, w którym podziwiać będziemy efektowne rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here