Suka u cieczki

Cieczka u suki jest często przeoczana przez właścicieli, zwłaszcza ta pierwsza. Nieplanowana ciąża przyczynia się do zwiększania bezdomności wśród psów oraz może mieć nieprawidłowy wpływ na zdrowie naszego psa. Jak rozpoznać i przygotować się na cieczkę?

Kiedy pojawi się pierwsza cieczka?

Pojawienie się pierwszej cieczki zależy głównie od rasy psa oraz jego wielkości. Mniejsze rasy wchodzą w pierwszą cieczkę dość szybko, niekiedy już po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Natomiast u ras olbrzymich, cieczka może pojawić się dopiero po roku, a nawet dłużej! Wynika to głównie z rozwoju organizmu, gdyż ten u dużych psów trwa nieco dłużej niż u małych. Mimo wszystko, bez względu na rasę lub wielkość, już w okolicy czwartego miesiąca powinniśmy być przygotowani na pierwszą cieczkę i uważnie obserwować zachowanie psa.

Jak wygląda i ile trwa cieczka u suki?

Objawy mogą być różne: od bardzo widocznych po mocno utajone. Ważna jest znajomość zachowania swojego psa i nie bagatelizować żadnego odstępstwa od zachowania, gdyż nawet jeżeli nie będzie ono oznaczać pojawienie się cieczki, może być wynikiem jakiejś choroby. Do najczęstszych, widocznych objawów cieczki można zaliczyć widoczne zainteresowanie innych psów naszą suką. W tym czasie jest ona również najbardziej płodna, dlatego powinno ograniczyć się kontakt z samcami i nie pozostawiać samicy bez nadzoru. Cieczka trwa od 2 do 4 tygodni, a występowanie dni płodnych jest kwestią osobniczą i może wypadać różnie.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zabrudzeniem?

Jak wiadomo, cieczka wiąże się z krwawą wydzieliną z dróg rodnych samicy, dlatego nasze meble i podłogi są narażone na zabrudzenie. Nie ma sensu izolować psa w jednym pomieszczeniu lub kojcu, gdyż cieczka to nie kwestia jednego dnia, a kilku tygodni. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne „majtki” dla suk z cieczką, które działają na takiej samej zasadzie jak podpaski dla kobiet. Jest to dobre zabezpieczenie nie tylko przed zabrudzeniem mebli, ale również ogranicza ryzyko niechcianego zapłodnienia przez nachalne w tym czasie samce. Ważne jest, by pamiętać o regularnym zmienianiu „opatrunku”, gdyż majtki te ograniczają dopływ powietrza i sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy, co może być szczególnie niebezpieczne dla suk hodowlanych.

Czy warto kastrować sukę?

Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu cieczki jest kastracja suki. Nie należy jej mylić ze sterylizacją, choć często jest tak nazywana. Sterylizacja jest bowiem zabiegiem wyłącznie podwiązywania jajowodów i nasieniowodów. Kastracja natomiast polega na chirurgicznym usunięciu jąder u samców, a macicy wraz z jajnikami u samic. Tylko i wyłącznie kastracja jest całkowitą ochroną przed chorobami związanymi z układem rozrodczym, ponieważ sterylizacja uniemożliwia wyłącznie zapłodnienie, natomiast hormony płciowe nadal są wydzielane do krwi.
Kastrowanie psów jest ważne nie tylko ze względu na problemy związane z cieczką oraz chorobami. To również sposób na minimalizowanie bezdomności zwierząt, gdyż obecnie schroniska w Polsce są przepełnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here