Przeciętne wynagrodzenie ratownika medycznego

Praca ratownika medycznego niewątpliwie jest trudna oraz pełna wyzwań. Z pewnością nie jest to zawód dla każdego, dlatego przed podjęciem decyzji o swojej przyszłości, warto zastanowić się najpierw nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, dobrze jest przekonać się, czy posiadasz odpowiednie cechy charakteru do tej pracy (cechy takie jak między innymi odpowiedzialność, wytrzymałość psychiczna, umiejętność działania pod presją czasu czy też zdolność do zachowania spokoju w każdej sytuacji). Nie obejdzie się także bez bardzo dobrej kondycji fizycznej, ponieważ niejednokrotnie trzeba będzie coś wnieść, gdzieś pobiec, pomóc poszkodowanemu lub wykonać jakąś inną pracę fizyczną. Niewątpliwie jest to praca dla raczej wysportowanych osób, które szczycą się dobrym zdrowiem i stanem fizycznym. Z oczywistych względów sprawdzą się w niej młode osoby, posiadające dużo energii.
Warto również wiedzieć, jak wygląda edukacja potrzebna do tego zawodu. Aby móc pracować jako ratownik należy najpierw ukończyć studia na kierunku ratownictwo medyczne. Bez obaw jednak, większość polskich uniwersytetów i szkół wyższych posiada taki kierunek w swojej ofercie. Oczywiście oprócz tego ratownik odbywa różnego rodzaju kursy, szkolenia, instruktaże, itd w czasie swojej służby.
Pora przejść do jednaj z najważniejszych kwestii, czyli finansów. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie ratownika medycznego? Według danych z początku roku 2018, pochodzących z ankiety przeprowadzonej przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń mediana miesięcznego wynagrodzenia ratownika medycznego wynosi 3 073 polskich złotych. Cóż, trudno powiedzieć jednoznacznie, ile zarabia ratownik medyczny, ponieważ zależy to od wielu rzeczy. Między innymi miejsca pracy, doświadczenia czy też zakresu pracy. W praktyce oznacza to, że pracownik taki może zarobić od ponad dwóch tysięcy do około czterech tysięcy złotych miesięcznie. Nie są to może bardzo wysokie wynagrodzenia jak na tak stresującą i niezaprzeczalnie trudną pracę, jednak dla większości jest ona bardziej powołaniem, chęcią pomagania innym, ratowania ich życia. Czy warto w takim razie zaryzykować i rozpocząć karierę w takim zawodzie? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu, biorąc pod uwagę swoje indywidualne cele, oczekiwania, ambicje oraz cechy osobowościowe.
Oprócz oczywistego wynagrodzenia, ratownicy medyczni otrzymują zazwyczaj jakieś dodatkowe benefity, takie jak na przykład darmowe szkolenia dobierane według własnego uznania czy też czasami dofinansowania do nauki, jeżeli chcą się dalej uczyć lub też inne świadczenia.
Ratownik medyczny jest zawodem zaufania publicznego. Oczywiście, ta praca posiada zarówno swoje wady jak i zalety. Jedną z wad jest na pewno duży stres oraz czasami dziwne godziny pracy, aczkolwiek rekompensuje to satysfakcja z wykonanych czynności. Tak jak już wspominałam wyżej, nie jest to praca dla każdego i nie każdy będzie w niej szczęśliwy, jednak większość ratowników medycznych raczej nie żałuje swojej decyzji o podjęciu takiego zawodu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesny transport
Następny artykułPrawo jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here