Prawdziwe koszty ubezpieczenia samochodu

To ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zależy od wielu czynników i jest bardzo istotne dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Każdy kto choć raz na poważnie zastanawiał się nad zakupem samochodu, na pewno brał pod uwagę również ile będzie go kosztowało samo ubezpieczenie. Wysokość składki jest zależna od wielu czynników. Począwszy od naszej własnej historii posiadania pojazdów i potencjalnych zniżek, przez byłe szkody komunikacyjne i mandaty jak również i nasza płeć, wiek oraz rodzaj posiadanego pojazdu. Wszystkie te czynniki mogą bardziej lub mniej wpłynąć na koszt ubezpieczenie i co za tym idzie, wysokość składek. Poszczególne aspekty postaram się omówić szerzej poniżej.

Najważniejszym i decydującym czynnikiem wpływającym na to ile kosztuje ubezpieczenie samochodu jest realna wartość ubezpieczanego pojazdu oraz jego wiek. Z reguły im droższy katalogowo był samochód oraz ile wyniosła jego wartość po latach amortyzacji ma decydujący wpływ na koszt ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest również jego historia oraz wyposażenie. Zdarzają się sytuację w których stare rzadkie i pożądane auto może być droższe w ubezpieczeniu pomimo niskiej inicjalnej katalogowej ceny od nowego drogiego samochodu. Z drugiej strony, samochód w miarę nowy, kilku letni o oszczędnym małym silniku może być o wiele tańszy w ubezpieczeniu od starszego samochodu z dużym silnikiem. Tym samym bardzo trudno jest omówić wszystkie pojazdy razem i wyznaczyć im jednolite kryteria. Po prostu jest za dużo czynników wpływających na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, poza faktycznym wiekiem, cena przy zakupie oraz realną wartością pojazdu , znaczenie ma też osoba ubezpieczająca. Nie jest tajemnicą, że wieloletni kierowca o udokumentowanym ubezpieczeniu pojazdów, przez lata zgromadzi pokaźne zniżki i ulgi u ubezpieczających. Z reguły za każdy rok bezszkodowej jazdy można uzyskać w zależności od ubezpieczyciela kilka procent ulgi. z biegiem lat może to skutkować obniżeniem kosztów ubezpieczenia nawet o połowę. Na to ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ma też wpływ płeć i wiek osoby ubezpieczającej, rodzaj ubezpieczanego pojazdu oraz to czy dana osoba jest w związku czy singlem oraz czy ma dzieci. Z reguły im osoba jest starsza tym mniej skłonna do ryzykownej jazdy. Tak samo przeciętna kobieta jeździ spokojniej niż mężczyzna. Statystyki bezpieczeństwa na drodze też jednoznacznie przemawiają na korzyść osób w stałych związkach i takich co mają dzieci. Takie osoby przynajmniej z średniego statystycznego punktu widzenia jeżdżą rozważniej. Dla tego też dla przykładu młody samotny mężczyzna chcąc ubezpieczyć sportowy samochód może zapłacić nawet o kilka razy więcej za ubezpieczenie tego pojazdu niż wieloletni kierowca będący zamężną kobietą w średnim wieku posiadającą dzieci. Niestety ta sytuacji zmusza młodych kierowców do radzenia sobie w inny sposób i szukania alternatywnych rozwiązań. Dla tego częste wśród młodych kierowców jest rejestrowanie swoich pojazdów na swoich rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here