Oczekiwanie na paszport

Paszport powoli odchodzi do lamusa. W stresie Schengen jest aż 26 państw, przez co po prawie całej Europie możemy swobodnie się poruszać bez tego dokumentu. Jednak dla ambitnych podróżników, pragnących zdobywać odległe lądy, paszport, jest wręcz niezbędny.

Jak wyrobić paszport?
Aby uzyskać paszport w pierwszej kolejności należy udać się do Urzędu Wojewódzkiego. Urząd ten nie musi być w mieście gdzie się urodziliśmy lub jesteśmy zarejestrowani, możemy udać się do oddziału w mieście w którym obecnie się znajdujemy. W punkcie paszportowym trzeba wypełnić wiosek w którym uzupełniamy wszelkie dane osobowe i załączamy zdjęcie. Wniosek o paszport można również złożyć internetowo.

Jakie zdjęcie do paszportu?
Zdjęcie do paszportu musi być aktualne. Wykonane najlepiej w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy oraz okularów z przyciemnionymi szkłami. Biżuteria nie jest zakazana pod warunkiem, że nie zasłania ona owalu twarzy. Podobnie jest z zarostem u mężczyzn – jeśli nie utrudnia rozpoznania, nie stanowi żadnej przeszkody. Fryzura jest dowolna, włosy mogą być rozpuszczone jak i uczesane w kok, ważne jednak jest aby osoba fotografowana nie miała zasłoniętych brwi ani oczu. Odpowiednio wykadrowane zdjęcie powinno ukazywać całą głowę oraz część barków, zdjęcie powinno być wykonywane an face, półprofile nie są dopuszczalne.

Ceny paszportów.
Podstawowa cena, dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. Przyznawane są również zniżki:
– zniżka 50% (70 zł) dla: ucznia/studenta; emeryta; rencisty; osoby niepełnosprawnej; osoby utrzymywanej przez małżonka, który jest rencistą; osoby przebywającej w domu opieki społecznej lub w zakładzie opiekuńczym; osoby na zasiłku społecznym; kombatanta lub ofiary represji wojennej i okresu powojennego; rodzica lub małżonka rodzica rodziny wielodzietnej, która posiada Kartę Dużej Rodziny.
– 75% (35 zł) ulgi dla: osoby mającej mniej niż 26 lat, uczącej się, jednocześnie będącej członkiem rodziny wielodzietnej z Kartą Dużej Rodziny; dziecka z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej (również mającą Kartę Dużej rodziny).
Inne ceny przysługują jeśli paszport zostanie utracony z winy posiadającego. Opłata wzrasta aż trzykrotnie! Po utracie paszportu, wyrobienie nowego, to koszt aż 420 złotych. Oczywiście również w tym przypadku przysługuje zniżka dla wyżej wymienionych wyjątków.

Ile sie czeka na paszport?
Jeśli nie jest to sezon wakacyjny, kiedy to duża część osób potrzebuje szybko paszportu, okres oczekiwania to około 30 dni. W dużych miastach wydłuża się on aż do dwóch miesięcy. Dokładną datę podaje pracownik punku paszportowego. Jeśli jednak paszport będzie gotowy prędzej, o jego odbiorze, wnioskodawca, zostanie poinformowany telefonicznie lub mailowo.
Oczywiście w przypadku nagłej sprawy, osoba ubiegająca się o paszport, może złożyć wniosek o przyspieszenie jego wyrobienia. Jeśli sprawa okaże się naprawdę ważna i priorytetowa, okres oczekiwania paszportu może skrócić się nawet do kilku dni!

PS jeśli poprawiam SIE na SIĘ otrzymuje komunikat, że tekst nie zawiera frazy kluczowej… Szkoda aby przepadł mi tekst, da się jakoś naprawić frazę kluczową dla tego zlecenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here