List polecony

List polecony to taki rodzaj przesyłki oferowanej przez Pocztę Polską, który jest rejestrowany w systemie, to znaczy każdy etap jego transportu jest odpowiednio monitorowy. Nadając list polecony użytkownik poczty dostaje nadanie wraz ze specjalnym kodem, który można wprowadzić na stronę śledzenia. Dzięki temu nadanie listu poleconego jest gwarantem bezpieczeństwa – poczta nie zgubi nadanej przesyłki, a nawet jeśli coś pójdzie nie tak będzie wiadomo mniej więcej, gdzie jej szukać. Dodatkowo płatne możliwe są także ubezpieczenia listów poleconych i paczek. Warto napisać, że zwykły list, który nie dostaje kodu, czyli nie jest rejestrowany w systemie po prostu idzie do segregacji, a następnie do listonosza. Proces więc jest taki sam, ale w przypadku zgubienia listu zwykłego nie ma możliwości jego odzyskania; po prostu przepada. Zdarza się to dosyć rzadko, szczególnie jeśli chodzi o listy zwykłe ekonomiczne. Niemniej jednak niebezpieczeństwo zagubienia zawsze istnieje, więc ważne dokumenty powinno wysyłać się listem poleconym. Aby odebrać tego typu przesyłkę należy złożyć swój podpis. Polecone nie mogą być więc wrzucone do skrzynki pocztowej, każdorazowo w przypadku nie zastania w domu adresata zostawione zostanie przez listonosza awizo. Wówczas należy udać się do wskazanego na karteczce oddziału Poczty Polskiej i tam podpisać się w odpowiednim miejscu, czyli zaświadczyć o odbiorze przesyłki. Dodatkowo płatnymi usługami przy wysyłaniu tego typu listów jest potwierdzenie odbioru przez adresata, które wraca w postaci odpowiedniego kwitka do nadawcy.

Zwykle osoby na poczcie zastanawiają się ile idzie list polecony. Jest to oczywiście zależne od rodzaju trybu, jaki się wybierze. List polecony ekonomiczny kosztuje obecnie 5,20 zł za gabaryt A, czyli taki nieprzekraczający określonych w regulaminie wymiarów (maksymalne wymiary: 20 mm wysokości, 325 mm długości oraz 230 mm szerokości). Pod ten wymiar pasuje oczywiście zdecydowana większość dokumentów, czyli tego co zazwyczaj listem poleconym się wysyła. Dla porównania cena za wysłanie poleconym gabarytu B to 9,80 zł, czyli cena zbliżona już do paczki. Warto powiedzieć, że dodatkowe obostrzenia co do ceny reguluje także waga przesyłki, a więc cały cennik jest dosyć złożony i skomplikowany. List polecony ekonomiczny idzie według zapewnień Poczty Polskiej do 3 dni roboczych od wysłania. Oczywiście termin ten nie jest ścisły i czasami może okazać się, że poczekamy na list polecony ekonomiczny 4 lub 5 dni. Poczta Polska w ostatnich latach stara się jednak ewoluować i zwiększać dotrzymywanie swoich zapewnień, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać termin 3 dni roboczych.

List polecony priorytetowy natomiast kosztuje 6,80 zł za gabaryt A o masie do 350 gramów. W tym wypadku Poczta Polska przyznaje jednak gwarancje, że przesyłka dojdzie do adresata w przeciągu jednego dnia roboczego, jeśli została wysłana do godziny 15.00. Najczęściej to rzeczywiście się sprawdza, zwłaszcza kiedy wysłany list podróżuje między dużymi miastami. Problemem może ewentualnie być terminowe dotarcie do mniejszych miejscowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here