Kierowca tira

Wielu, zwłaszcza młodych chłopaków, ma marzenia, aby zostać kierowca zawodowym i jeździć po całej Europie jako kierowca tira. Praca ta wiąże się z częstymi i długimi wyjazdami z domu. Ale od początku. Zastanówmy się jak w ogóle zostać kierowcą ciężarówki. Na samym starcie musimy dysponować prawo jazdy kategorii B. Kategoria ta uprawnia nas do jeżdżenia samochodami osobowymi po drogach. Kolejnym krokiem jest zdobycie kategorii C. Aby się o nie ubiegać trzeba mieć skończone 21 lat. Podobnie, jak przy egzaminie na osobówki, także tutaj trzeba najpierw przejść kurs, posiadać zaświadczenie lekarskie, a na samym końcu pozytywnie zdać egzamin. Jeśli posiadamy już zdany egzamin możemy zacząć przygotowywać się do zdawania na kategorię C+E. Uprawnia ona do jazdy samochodem ciężarowym z naczepą. Ostatnią przeszkodą, która stoi przed nowym kierowcą tira, jest zdobycie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowych. Dopiero ten dokument uprawnia do kierowania ciągnika siodłowego w sposób zawodowy. Od tego momentu kierowca może poszukiwać dla siebie pracy. Na rynku Istnieje bardzo dużo firm transportowych. Jedne specjalizują się w transporcie krajowym, inne w międzynarodowym. Osobnym tematem są firmy, które zajmują się transportem towarów niebezpiecznych. Znalezienie pracy nie powinno być zatem większą trudnością dla nowego kierowy. Powstaje pytanie, ile zarabia kierowca tira. To zależy oczywiście w jakiej firmie się zatrudni. Zdecydowanie najwyższe zarobki można uzyskać jeżdżąc po całej Europie. Niestety ten rodzaj pracy wymaga wielu wyrzeczeń. Pierwsze, podstawowe, to rozłąka z rodziną. Zdarza się sytuacja, że kierowca jeżdżący w transporcie międzynarodowym w ciągu miesiąca przebywa tylko tydzień w domu. Jest to zatem praca dla osób radzących sobie z samotnością przed długi czas. Rekompensatą są oczywiście pieniądze.Taki kierowca może zarobić od 6000 do 8000 zł netto w ciągu miesiąca. Dodatkowym atutem tej pracy jest możliwość zwiedzenia, choćby w niewielkim stopniu, Europy, poznania innych kultur. Od kierowcy w takim transporcie oczekuje się znajomości podstaw języka angielskiego.
Jeszcze więcej może zarobić kierowca jeżdżący po Europie z transportem materiałów niebezpiecznych. ten rodzaj pracy wymaga niestety od pracownika posiadania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji. Najmniej zarabiają ludzie jeżdżący po kraju. Atutem jednak tej pracy jest codzienny pobyt w domu z rodziną .
Należy stwierdzić, że wynagrodzenie kierowcy tira nie należy do najniższych. Nie każdy jednak może nim zostać. Oprócz wymaganych i opisanych wyżej uprawnień, kierowca tira musi przygotować się na pracę ciężką i bardzo stresującą. jest on poddawany ciągłej presji czasu. Towar, który wiezie musi zostać przetransportowany w odpowiednim czasie miedzy dostawą a odbiorcą. Bycie kierowcą wpływa także często bardzo destrukcyjnie na życie rodzinne. Zawód ten może być także niebezpieczny Często zdarzają się wypadki drogowe, w których uczestniczą kierowcy. Przed podjęciem decyzji o zostaniu zawodowym kierowcą, kandydat musi zdecydowanie rozważyć wszystkie plusy i minusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here