Jak zostać policjantem?

Wiele osób w dzieciństwie marzy o zostaniu stróżem prawa. Dużej części z nas te marzenia przechodzą, dla niektórych jednak stają się one planem. Pilnowanie porządku, łapanie przestępców i walka z niesprawiedliwością to z pewnością kusząca perspektywa życia, jak jednak ta praca przedstawia się realnie? Jak zostać policjantem, jak ta praca wygląda faktycznie i jak można zarobić?

Aby zostać funkcjonariuszem policji należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Kandydat musi mieć obywatelstwo polskie i powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Nie może mieć na koncie również żadnych prawomocnych wyroków. Kandydat na policjanta musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie, a także wyróżniać się bardzo dobrą sprawnością fizyczną.

Jeśli spełniamy wszystkie wymagania, możemy złożyć dokumenty do dowolnej komendy wojewódzkiej oraz w wybranych komendach miejskich. Warto zapoznać się z ogłoszeniami o rekrutacjach – zawożąc dokumenty do komendy, która szuka pracowników, mamy większe szanse na dostanie się. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Do niezbędnych pism należą: podanie o przyjęcie do służby, napisany odręcznie życiorys, kserokopie dokumentów potwierdzające kwalifikacje zawodowe i wypełniony kwestionariusz. Do wglądu trzeba będzie przedstawić również dokument tożsamości.

Gdy już dokumenty zostaną przyjęte, możemy przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego. W pierwszej kolejności czeka nas test z funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z bezpieczeństwa publicznego. Test składa się z 40 pytań. Dla jednego pytania są cztery warianty odpowiedzi, z czego tylko jeden jest poprawny.

Kolejnym etapem kwalifikacji jest test sprawności fizycznej. Aby do niego przystąpić, potrzebujemy zaświadczenia lekarskiego i stroju sportowego. Zaliczenie toru przeszkód ma miejsce, gdy pokonamy go w czasie poniżej minuty i 45 sekund. Im szybciej uda nam się minąć metę, tym więcej punktów otrzymamy.

Następnym etapem jest test psychologiczny. Składa się on z testu oraz rozmowy z psychologiem. Podczas tej kwalifikacji sprawdza się zdolności intelektualne, zachowania społeczne oraz postawa w pracy.

Po teście psychologicznym czeka nas wywiad środowiskowy, który ma na celu bliższe poznanie kandydata. Potem przechodzimy bardziej szczegółowe badania lekarskie.

Za wszystkie te etapy przyznawane są punkty. Jeśli otrzymamy odpowiednią ich ilość, zostajemy przyjęci do służby w policji. Jeśli nie, można ubiegać się o przyjęcie ponownie.

Po przyjęciu odbywamy 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe. Potem zostajemy oddelegowani na służbę w oddziale prewencji. Po jej odbyciu szkolenie jest zakończone.

Jak widać droga do tego aby zostać policjantem jest dość długa. A jak to wygląda ze sprawami finansowymi? Ile zarabia policjant? Wynagrodzenie policjantów zależy od stopnia, stażu pracy, a także przebytych kursów i szkoleń. Wahać się ona może od ok 1300 zł dla kursanta do aż 14 000 dla Komendanta Głównego Policji. To nie zarobki jednak są najważniejsze w tym zawodzie, ale misja, która powinna przyświecać funkcjonariuszom prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here