Grypa- objawy i leczenie

Grypa jest chorobą sezonową. Co roku podczas miesięcy, w czasie których występują znaczne zmiany temperatury (miesiące jesienne i zimowe), odnotowuje się najwięcej zachorowań. Przyczyną grypy są wirusy. Bardzo łatwo się nimi zarazić, gdyż przenoszone są one drogą kropelkową. Istnieje również możliwość zarażenia się przez bezpośredni kontakt z chorym. Ryzyko zachorowania jest większe, gdy przebywamy w zatłoczonych miejscach
Objawy grypy można niestety łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Do najczęstszych należą: gorączka, katar i kaszel. Osoby chore skarżą się również na bóle głowy, gardła i mięśni. Są zmęczone i jest im ciągle zimno. Do wyżej wymienionych objawów często dochodzi również biegunka i wymioty.
Ile trwa grypa? Choroba ta może nas męczyć nawet przez 10 dni, chociaż najczęściej mija po tygodniu. Czas trwania grypy w dużej mierze zależy od organizmu i sposobu leczenia. Leczenie tej choroby opiera się przede wszystkim na odpoczynku. Aby jak najszybciej wrócić do zdrowia, warto kilka dni spędzić w łóżku pod kołdrą. Do tego należy pić bardzo dużo płynów. Najlepiej gdy będzie to woda lub herbatki ziołowe. Osoba chora powinna dużo spać, a przede wszystkim pozostać w izolacji, gdyż tak jak wcześniej wspomniałam choroba ta roznosi się drogą kropelkową. Jeżeli mamy w domu małe dzieci lub starsze osoby, należy ograniczyć bezpośrednie kontakty z nimi, gdyż są one w grupie zwiększonego ryzyka na zachorowanie. Do tej grupy należą także osoby otyłe oraz te zmagające się z przewlekłymi chorobami. U takich osób grypa przebiega dużo ciężej i może doprowadzić do wielu poważnych powikłań.
Najczęściej występujące powikłania po tej chorobie to między innymi zapalenie płuc, czyli stan zapalny pęcherzyków płucnych, który prowadzi do duszności. Inną chorobą, która może być powikłaniem po przebytej grypie jest angina. Angina to zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła. Jest groźna, gdyż może doprowadzić nawet do chorób serca i nerek, a dodatkowo bardzo zakaźna. Oprócz wyżej wymienionych chorób, grypa może doprowadzić również do zapalenia mięśni i opon mózgowych. Najgroźniejszym możliwym powikłaniem jest jednak sepsa. Sepsa to nic innego jak ogólnoustrojowa reakcja zapalna organizmu. Nazwałam ją najgroźniejszym powikłaniem, gdyż aż 40 procent zachorowań kończy się zgonem.
Co zrobić, aby ustrzec się zachorowania na grypę? Profilaktyka tej choroby może być różnoraka. Istnieją szczepionki, które mają za zadanie zapobiec zarażeniu. Bardzo ważna jest jednak higiena. Częste mycie rąk i nie zbliżanie ich do okolic twarzy. Tak jak wcześniej wspomniałam, grypą możemy zarazić się po poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wyżej wymienionej zasady. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy unikać miejsc zatłoczonych. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praktycznie niemożliwe. Szkoła, praca, sklepy i autobusy to miejsca gdzie najłatwiej zarazić się grypą. Dlatego ważne jest, aby zostać w domu, gdy choroba nas dopadnie, aby nie zarażać innych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here