biblioteka

Praca na takim stanowisku jest to profesja przede wszystkim dla osób, które czują klimat i charakter biblioteki. Jest to bowiem miejsce, w którym wychowują się czytelnicze pokolenia, przepełniony historią, literaturą i nauką. W dzisiejszych czasach Jednak pomimo szeroko rozwiniętej elektroniki, biblioteki są bardzo cenionym i pożądanym miejscem. No dobrze, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym jak wygląda to ze strony bibliotekarza? Jakie obowiązki zawodowe płyną z wykonywania tego zawodu? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-bibliotekarza-sprawdz-czy-masz-predyspozycje-zawodowe-w-zawodzie-bibliotekarz/

Zajęcia wynikające z pracy jako bibliotekarz

Do głównych zadań osoby na takim stanowisku będzie należało podawanie książek klientom oraz zapisywanie tego w systemie czy specjalnym zeszycie. Cały ten proces składa się na pracę bibliotekarza. Klient musi być wówczas zarejestrowany w systemie komputerowym, zwłaszcza, jeżeli by wyrobił sobie do tej pory karty bibliotecznej. Następnie zadaniem bibliotekarza będzie odnalezienie poszukiwanej przez niego pozycji oraz wydanie jej klientowi. Ważne jest to, aby poinformować go o terminie, na które należy oddać książkę oraz o konsekwencjach finansowych wynikających z braku oddania go. Musisz spisać dane kontaktowe klienta, a przy tym dbać o ochronę danych osobowych. Wiąże się z tym Twoje inne zadanie. Przypomnienie dotyczące oddania książki najczęściej wykonywane jest przez automat, ale jeżeli pozycja pomimo wszelkich komunikatów nie wraca do biblioteki, co musimy reagować sami.

Co jeszcze wlicza się w obowiązki zawodowe bibliotekarza?

Poza wszystkimi wymienionymi aspektami w pracy jako bibliotekarz czekać się będzie znacznie więcej zajęć. Ich wymiar zależy oczywiście od charakteru biblioteki, w której jesteśmy zatrudnieni. Bibliotekarze bardzo często nawiązują współpracę z wydawnictwami oraz hurtowniami. Jest to chyba do wanny tym, że biblioteka posiada stały dopływ nowych pozycji do swojej kolekcji. Każda nowa pozycja musi być opisana oraz skategoryzowana zgodnie z etyką zawodową. Dodatkowo powinniśmy taki książki częściowo czytać oraz znać ich recenzję prosta w taki sposób będziemy orientować się w nowościach na rynku oraz potrafić docenić lub doradzić klientowi interesujące egzemplarze.

Zobacz też: https://www.blogerka.pl/w-jaki-sposob-zostac-bibliotekarzem-praca-jako-bibliotekarz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here